Pan Cogito jeździ tramwajem po Wrocławiu
Fragmenty poezji Zbigniewa Herberta [na zdjęciu] mogą od tego tygodnia czytać pasażerowie wrocławskich tramwajów.
Umieszczone w wagonach wiersze mają popularyzować twórczość wybitnego poety i równocześnie zapowiadają wydarzenia, które rozpoczną się w październiku w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich z okazji trwającego właśnie Roku Herbertowskiego.
Pasażerowie na tablicach reklamowych w tramwajach przeczytają fragmenty wierszy "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz" i "Pan Cogito o postawie wyprostowanej".
- Po mieście jeździ 50 tramwajów z wierszami. W każdym jest osiem plakatów z poezją - informuje Iwona Czarnacka, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji we Wrocławiu.
"Pana Cogito" poczytać można m.in. w tramwajach linii 14, 20 i 24.
Niebawem w tramwajach pojawią się fragmenty jeszcze jednego wiersza i informacja o projekcie "Ossolineum dla Herberta". - Nie chcemy zdradzać tytułu kolejnego wiersza, bo chcielibyśmy, żeby pasażerowie byli zaskoczeni - mówią pracownicy działu edukacji w Ossolineum.
Obchody Roku Herbertowskiego Ossolineum rozpocznie we Lwowie, w rodzinnym mieście poety. Tam w środę 24 września będzie spotkanie literackie w ramach cyklu "Ossolińskich spotkań w Lwowskiej Naukowej Bibliotece im. Stefanyka" z udziałem Katarzyny Herbertowej, żony poety, prof. Jacka Łukasiewicza z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz tłumaczy poezji Herberta na ukraiński - Wiktora Dmytrowa i Andrija Pawłyszyna.
We Wrocławiu projekt rozpocznie się 9 października wystawą rysunków i rękopisów poety "Twarze Pana Cogito". Będzie też sesja popularnonaukowa połączona z X Zjazdem Herbertowskich Szkół. Będzie można też obejrzeć film dokumentalny o Herbercie "Fresk w kościele" i spotkać się z reżyserem Piotrem Załuskim. W listopadzie zaś obchody obejmą też Uniwersytet Wrocławski, który wraz z Ossolineum przygotowuje sesje naukową "Herbert (nie)oswojony".