Aleksandra Śląska
ALEKSANDRA ŚLĄSKA (wł. Aleksandra Wąsik) urodziła się 4 listopada 1925 roku w Katowicach przy ulicy Poniatowskiego 34, gdzie mieszkała przez kilka kolejnych lat. Jej ojciec, Edmund Wąsik, był wicedyrektorem Okręgu Polskich Kolei Państwowych, a także wybitnym działaczem narodowym – uczestniczył w III powstaniu śląskim, był również posłem na Sejm II RP (1935–1938).
Po wojnie naukę rozpoczęła jako słuchaczka Państwowej Szkoły Dramatycznej, działającej przy Teatrze im. Słowackiego w Krakowie, pod okiem wybitnych pedagogów i indywidualności polskiego teatru – Juliusza Osterwy, Ludwika Solskiego, Aleksandra Zelwerowicza, Jerzego Leszczyńskiego, Władysława Woźnika, Bronisława Dąbrowskiego, Zofii Jaroszewskiej i Karola Frycza. Za radą Wiesława Góreckiego przyjęła artystyczny pseudonim „Śląska” – jako jedyna osoba w szkole pochodziła ze Śląska.
Na scenie Teatru im. Słowackiego zadebiutowała w 1946 roku jako Rózia w sztuce Wandy Wasilewskiej Bartosz Głowacki w reżyserii Józefa Karbowskiego. W tym samym roku zagrała Stelkę w Fantazym Słowackiego, w którym partnerowała Juliuszowi Osterwie (główna rola), reżyserującemu spektakl. Studia ukończyła w 1947 roku. Przez kolejne dwa lata grała w Miejskich Teatrach Dramatycznych (Stary Teatr i Teatr im. Słowackiego). Występowała w bardzo różnorodnym repertuarze. Była m.in. Marią Magdaleną w Judaszu z Kariothu Rostworowskiego (1947), Marianną w Kaprysach Marianny de Musseta (1947) i Paschalą w Owczym źródle de Vegi (1948). Głośną kreacją Amelii w Mazepie Słowackiego (1949) w reżyserii Karbowskiego zakończyła działalność artystyczną na krakowskich scenach.
„Niemcy”, reż. Erwin Axer, Teatr Narodowy, Warszawa, prem. 18 lutego 1955. Na zdjęciu Aleksandra Śląska i Igor Śmiałowski.
Fot. Franciszek Myszkowski
Od 1949 roku występowała w Warszawie. Grała na przemian w teatrze Współczesnym (1949–1956 i 1959–1961) u Erwina Axera i w Ateneum (1956–1959 i 1962–1989) u Janusza Warmińskiego. W teatrach tych stworzyła prawdziwą kolekcję ról charakterystycznych. We Współczesnym zagrała m.in. Ruth i Liesel w Niemcach Kruczkowskiego, Wiwię w Profesji pani Warren Shawa oraz Violettę w Kordianie Słowackiego – wszystkie w reżyserii Erwina Axera.
„Tramwaj zwany pożądaniem”, reż. Janusz Warmiński, Teatr Ateneum, Warszawa, prem. 31 maja 1958.
Na zdjęciu: Aleksandra Śląska, Bohdan Ejmont. Fot. Edward Hartwig
Od 1956 roku, z niewielką przerwą, przez ponad trzydzieści lat związana była z Teatrem Ateneum. Wiele jej ról wykreowanych na deskach Ateneum przeszło do historii polskiego teatru. Najczęściej grywała w repertuarze współczesnym. Była niezapomnianą Blanche w głośnej inscenizacji Tramwaju zwanego pożądaniem Williamsa (1958) i Joanną w Więźniach z Altony Sartre’a (1960). Ponadto zagrała Matkę Joannę od Aniołów w Demonach Whitinga (1963), Inez de Castro w Martwej królowej de Meontherlanta (1964), Charlotte Corday w Męczeństwie i śmierci Jean Paula Marata Weissa (1966) i rolę tytułową w Matce Witkiewicza (1983).
Z wielkimi sukcesami grywała w repertuarze rosyjskim, m.in. jako Helena w Wujaszku Wani (1968), Arkadina w Mewie (1977) i Raniewska w Wiśniowym sadzie (1985), a także w dramatach skandynawskich, m.in. jako Alicja w Tańcu śmierci (1974) i Tea w Wierzycielach Strindberga (1981). Występowała także w klasyce jako Elżbieta de Valois w Don Carlosie Schillera (1972) i Idalia w Fantazym Słowackiego (1973).
Najwybitniejsze kreacje stworzyła u Andrzeja Wajdy, Jerzego Kreczmara, Konrada Swinarskiego, Jana Świderskiego, Zdzisława Tobiasza i Janusza Warmińskiego. W pracy na scenie uznawana była za perfekcjonistkę. Aktorstwo traktowała z niezwykłym szacunkiem i powagą. Starała się, by jej role zawsze miały odpowiednią artystyczną rangę.
Pod koniec latach siedemdziesiątych zajęła się także pracą reżyserską. W 1978 roku wystąpiła w zrealizowanym przez siebie monodramie Petera Hacksa Rozmowa w domu państwa Stein o nieobecnym panu von Goethe . W latach osiemdziesiątych na Scenie 61 Teatru Ateneum reżyserowała przedstawienia dyplomowe swoich studentów – Lato Rittnera (1987) i Madame de Sade Mishimy (1988). W spektaklu tym zagrała Madame de Montreuil. Była to jej ostatnia praca reżyserska.
Osobny rozdział w życiu Aleksandry Śląskiej stanowiła praca pedagogiczna. Od 1955 roku przez dwa lata pracowała jako asystentka prof. Władysława Krasnowieckiego, ówczesnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W 1973 roku została starszym wykładowcą w warszawskiej PWST, gdzie uczyła aż do śmierci. W grudniu 1987 roku mianowano ją profesorem nadzwyczajnym. Pracy pedagogicznej oddawała się z dużym zaangażowaniem i pasją, starając się przekazać wiedzę, którą niegdyś zdobyła u wybitnych pedagogów. Uważała, że odrobina improwizacji jest na scenie nieodzowna, bo daje rysy niepowtarzalności, jednak można sobie na nią pozwolić dopiero po wnikliwym przeanalizowaniu i przygotowaniu roli w najdrobniejszych szczegółach.
Współpracowała z Teatrem Telewizji, gdzie stworzyła około trzydziestu ważnych kreacji. Wystąpiła m.in. w roli Marii Stuart w dramacie Słowackiego (reż. Ireneusz Kanicki – 1965), Onej w Łagodnej wg Dostojewskiego (reż. Janusz Warmiński – 1968), Amelii w Mazepie (reż. Gustaw Holoubek – 1969), Matki Cenci w Beatrix Cenci Słowackiego (reż. Gustaw Holoubek – 1973) i tytułową bohaterką z Heddy Gabler Ibsena (reż. Jan Świderski – 1974). Dwukrotnie wystąpiła w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów (jako Żona Kustosza w programie Wieczór XIV i 3/4 , 1965). Chętnie i z dużymi sukcesami występowała również w Teatrze Polskiego Radia, w którym stworzyła około stu pięćdziesięciu ról. Nagrała również wiele tekstów w audycjach literackich.
Niemal od początku związana była z polską kinematografią, choć do końca życia uważała się przede wszystkim za aktorkę teatralną. Chłód połączony z wyniosłością i nieco nordycki typ urody, a także doskonale ustawiony głos zadecydowały, że Wanda Jakubowska obsadziła ją w roli Oberaufseherin w Ostatnim etapie (1948). Aktorka „stworzyła postać Niemki z cech nie tylko przeciwstawnych, lecz pozornie wykluczających się – delikatności i okrucieństwa, uroku i zimnej bezwzględności”. Ta wybitna kreacja przeszła do historii polskiego filmu. Kilka lat później zagrała podobną rolę w filmie Andrzeja Munka Pasażerka (1963). Esesmanka Liza w jej wykonaniu stała się kolejną, wybitną kreacją. Do innych znakomitych ról należały Konstancja Gładkowska w Młodości Chopina Forda (1951), Hanka w Piątce z ulicy Barskiej Forda (1953) Krystyna w Pętli Hasa (1957), Joanna Orłowska w telewizyjnej Czarnej sukni Majewskiego (1967).
W 1982 roku Janusz Majewski powierzył pięćdziesięcioletniej wówczas aktorce główną rolę w monumentalnym serialu telewizyjnym Królowa Bona . Śląska musiała się wcielić zarówno w dwudziestodwulatkę (wtedy zaczyna sie akcja serialu), jak i sześćdziesięciotrzyletnią umierająca kobietę. Szczególnie grając dojrzałą bohaterkę, aktorka wzniosła się na wyżyny swojej sztuki. Sceniczna elegancja, wytworność, władczość, emocje, prawda psychologiczna, którą aktorka wydobyła z postaci królowej, zadecydowały, że Bona Śląskiej jest uważana za wybitną kreację polskiego kina.
Choć z warszawskim Studiem Opracowań Filmów współpracowała sporadycznie, to w dubbingu stworzyła kilka wybitnych kreacji, m.in. tytułowe w Teresie Raquin (1960) i Annie Kareninie (1968), Martha (Kto się boi Virginii Woolf? , 1976), lektorki w Kara cięższa niż kara (1966) i Obóz na Przemysłowej (1970). Absolutne mistrzostwo zaprezentowała w roli królowej Elżbiety I (Elżbieta, królowa Anglii , tyt. org. Elisabeth R , 1971), dubbingując angielską aktorkę Glendę Jackson. Kreacja ta do dziś uznawana jest za najwybitniejszą kobiecą rolę w polskim dubbingu. Aktorka była też uznaną lektorką filmów dokumentalnych.
Wielokrotnie uhonorowana, m.in. nagrodą państwową III stopnia za rolę Basi w filmie Dom na pustkowiu (1950), wyróżnieniem na MFF w Cannes za rolę Hanki w filmie Piątka z ulicy Barskiej (1954), nagrodą państwową II stopnia w sekcji filmu za role filmowe w minionym 10-leciu (1955), nagrodą państwową II stopnia za wybitne osiągnięcia aktorskie; nagrodą Komitetu ds. PRiTV za kreacje aktorskie w spektaklach Teatru TV w reżyserii Jerzego Gruzy – Hildy w Skandalu w Hellbergu oraz Pani Stevensen w melodramacie Pomyłka, proszę się wyłączyć (1964), nagrodą za najlepszą rolę kobiecą w filmie Czarna suknia na IV Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Pradze (1967), nagrodą Komitetu ds. PRiTV za rolę Amelii w spektaklu Teatru TV Mazepa (1968), nagrodą Komitetu ds. PRiTV za twórczość radiową i telewizyjną za rok 1968 (1969), Złotym Ekranem w kategorii kreacje aktorskie za role w spektaklach Teatru TV w 1974 Hedda Gabler i Sława i chwała (1975), nagrodą teatralną tygodnika „Przyjaźń” za rolę Arkadiny w Mewie w Teatrze Ateneum w Warszawie (1978), nagrodą I stopnia (zespołowa) przewodniczącego Komitetu ds. PRiTV za osiągnięcia aktorskie, a szczególnie za przybliżenie postaci historycznej, Bony Sforza, w serialu telewizyjnym Królowa Bona (1982), nagrodą za rolę tytułową w Matce w Teatrze Ateneum w Warszawie na 11. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (1985).
Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1954), Medalem 10-lecia PRL (1955), Orderem Sztandaru Pracy II klasy (1963), Odznaką „Za zasługi dla Warszawy” (1966), Odznaką 1000-lecia; odznaczeniem „Zasłużony Działacz Kultury”, nagrodą miasta stołecznego Warszawy (1967), odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Narodowej” (1989).
Była żoną reżysera Janusza Warmińskiego (1922–1996).
Aleksandra Śląska zmarła 18 września 1989 roku w Warszawie i została pochowana w kwaterze 339 na Cmentarzu Powązkowskim.
Aleksandra Śląska 1925–1989 (red. B. Lasocka), Warszawa 1990;
Żurawiecki Bartosz, Aleksandra Śląska w: 100 gwiazd filmu polskiego , Poznań 1999;
Andrzej Androchowicz
array(5) {
["current_page"]=>
int(1)
["total_pages"]=>
int(34)
["total_count"]=>
int(610)
["number_of_photos"]=>
int(726)
["photos"]=>
array(18) {
[0]=>
array(2) {
["description"]=>
string(160) "Panna Rosita czyli Mowa kwiatów , Teatr Telewizji, prem. 7 lutego 1966. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/116783"
["file_path"]=>
string(58) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/135610.jpg"
}
[1]=>
array(2) {
["description"]=>
string(160) "Panna Rosita czyli Mowa kwiatów , Teatr Telewizji, prem. 7 lutego 1966. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/116784"
["file_path"]=>
string(58) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/135611.jpg"
}
[2]=>
array(2) {
["description"]=>
string(160) "Panna Rosita czyli Mowa kwiatów , Teatr Telewizji, prem. 7 lutego 1966. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/116785"
["file_path"]=>
string(58) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/135612.jpg"
}
[3]=>
array(2) {
["description"]=>
string(230) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Kępińska Elżbieta, Matyjaszkiewicz Jan, Świderski Jan, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46442"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46442.jpg"
}
[4]=>
array(2) {
["description"]=>
string(193) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Kępińska Elżbieta, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46445"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46445.jpg"
}
[5]=>
array(2) {
["description"]=>
string(190) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Chamiec Krzysztof, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46449"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46449.jpg"
}
[6]=>
array(2) {
["description"]=>
string(284) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Kępińska Elżbieta, Holoubek Gustaw, Skarżanka Hanna, Matyjaszkiewicz Jan, Świderski Jan, Chamiec Krzysztof, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46453"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46453.jpg"
}
[7]=>
array(2) {
["description"]=>
string(286) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Kępińska Elżbieta, Holoubek Gustaw, Kossobudzka Halina, Matyjaszkiewicz Jan, Świderski Jan, Chamiec Krzysztof, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46462"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46462.jpg"
}
[8]=>
array(2) {
["description"]=>
string(244) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Kępińska Elżbieta, Holoubek Gustaw, Skarżanka Hanna, Świderski Jan, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46465"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46465.jpg"
}
[9]=>
array(2) {
["description"]=>
string(205) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Skarżanka Hanna, Świderski Jan, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46472"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46472.jpg"
}
[10]=>
array(2) {
["description"]=>
string(227) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Kępińska Elżbieta, Skarżanka Hanna, Świderski Jan, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46473"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46473.jpg"
}
[11]=>
array(2) {
["description"]=>
string(361) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Kępińska Elżbieta, Holoubek Gustaw, Kossobudzka Halina, Skarżanka Hanna, Łapiński Henryk, Matyjaszkiewicz Jan, Świderski Jan, Dejmek Kazimierz, Chamiec Krzysztof, Kossakowska Łucja, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46479"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46479.jpg"
}
[12]=>
array(2) {
["description"]=>
string(228) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Holoubek Gustaw, Matyjaszkiewicz Jan, Chamiec Krzysztof, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46480"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46480.jpg"
}
[13]=>
array(2) {
["description"]=>
string(207) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Holoubek Gustaw, Chamiec Krzysztof, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46482"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46482.jpg"
}
[14]=>
array(2) {
["description"]=>
string(187) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Świderski Jan, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46486"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46486.jpg"
}
[15]=>
array(2) {
["description"]=>
string(230) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Kępińska Elżbieta, Matyjaszkiewicz Jan, Świderski Jan, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46487"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46487.jpg"
}
[16]=>
array(2) {
["description"]=>
string(193) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Kępińska Elżbieta, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46488"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46488.jpg"
}
[17]=>
array(2) {
["description"]=>
string(227) "Wujaszek Wania , Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa, prem. 29 grudnia 1968. Na zdjęciu: Śląska Aleksandra, Kępińska Elżbieta, Skarżanka Hanna, Świderski Jan, fot. Myszkowski Franciszek, sygn. IT/T/46492"
["file_path"]=>
string(57) "https://encyklopediateatru.pl/photos_repository/46492.jpg"
}
}
}
726
zdjęć
w zbiorach :+
Więcej informacji
66
Teatr
Zobacz wszystkie
24 marca 1946
Bartosz Głowacki
Wasilewska Wanda
postać: Rózia reżyseria: Karbowski Józef teatr: Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego, Kraków
4 kwietnia 1946
Znajda
Niewiarowicz Roman
postać: Znajda Krysia reżyseria: Karbowski teatr: Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego, Kraków
29 maja 1946
Świętoszek
Moliere
postać: Marianna reżyseria: Frycz Karol teatr: Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego, Kraków
10 października 1946
Fantazy
Juliusz Słowacki
postać: Stella teatr: Teatry Dramatyczne (Teatr im. Juliusza Słowackiego), Kraków
11 listopada 1946
Wesele
Stanisław Wyspiański
postać: Zosia teatr: Teatry Dramatyczne (Teatr im. Juliusza Słowackiego), Kraków
18 grudnia 1946
Wielki człowiek do małych interesów
Aleksander Fredro
postać: Aniela teatr: Teatry Dramatyczne (Teatr im. Juliusza Słowackiego), Kraków
1 marca 1947
Odys u Feaków
Stefan Flukowski
postać: Córka Dymasa reżyseria: Józef Karbowski teatr: Teatry Dramatyczne (Stary Teatr), Kraków
27 marca 1947
Judasz z Kariothu
Rostworowski Karol Hubert
postać: Maria Magdalena reżyseria: Karbowski Józef teatr: Teatry Dramatyczne (Teatr im. Juliusza Słowackiego), Kraków
26 kwietnia 1947
Pan Damazy
Bliziński Józef
postać: Helenka reżyseria: Nowakowski Wacław teatr: Teatry Dramatyczne (Teatr im. Juliusza Słowackiego), Kraków
9 lipca 1947
Romans
Sheldon Edward
postać: Zuzia reżyseria: Niewiarowicz Roman teatr: Teatry Dramatyczne (Teatr im. Juliusza Słowackiego), Kraków
6 października 1947
Kaprysy Marianny
Musset Alfred de
postać: Marianna reżyseria: Krzemiński Władysław teatr: Teatry Dramatyczne (Stary Teatr), Kraków
30 października 1947
Ocalenie Jakuba
Zawieyski Jerzy
postać: Córka reżyseria: Zawistowski Roman teatr: Teatry Dramatyczne (Stary Teatr), Kraków
15 stycznia 1948
Adwokat i róże
Jerzy Szaniawski
postać: Siostrzenica reżyseria: Maryna Broniewska teatr: Teatry Dramatyczne (Stary Teatr), Kraków
17 kwietnia 1948
Owcze źródło
Vega de Lope
postać: Paschala reżyseria: Dąbrowski B.,Broniewska M. teatr: Teatry Dramatyczne (Teatr im. Juliusza Słowackiego), Kraków
4 maja 1949
Mazepa
Słowacki Juliusz
postać: Amelia reżyseria: Karbowski Józef teatr: Teatry Dramatyczne (Teatr im. Juliusza Słowackiego), Kraków
10 czerwca 1949
Mickiewicz
Adam Mickiewicz
postać: Zosia reżyseria: Bronisław Dąbrowski teatr: Teatry Dramatyczne (Teatr im. Juliusza Słowackiego), Kraków
23 lipca 1949
Wieczór Puszkinowski
Ważyk Adam
forma twórczości: role reżyseria: Karbowski Józef teatr: Teatry Dramatyczne (Teatr im. Juliusza Słowackiego), Kraków
5 listopada 1949
Niemcy
Leon Kruczkowski
postać: Liesel reżyseria: Erwin Axer teatr: Teatr Współczesny, Warszawa
15 grudnia 1949
W pewnym mieście
Anatol Sofronow
postać: Anna Burmina reżyseria: Erwin Axer teatr: Teatr Współczesny, Warszawa
13 lipca 1951
Mieszczanie
Maksym Gorki
postać: Pola reżyseria: Erwin Axer teatr: Teatr Współczesny, Warszawa
30 listopada 1951
Profesja pani Warren
George Bernard Shaw
postać: Wiwia reżyseria: Wilam Horzyca teatr: Teatr Współczesny, Warszawa
19 września 1952
Sprawa rodzinna
Jerzy Lutowski
postać: Irena reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
23 lipca 1953
Panna Maliczewska
Gabriela Zapolska
postać: Panna Maliczewska reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
5 czerwca 1954
Pensja pani Latter
Bolesław Prus
postać: Helena Norska reżyseria: Erwin Axer teatr: Teatr Współczesny, Warszawa
18 lutego 1955
Niemcy
Leon Kruczkowski
postać: Ruth, Liesel reżyseria: Erwin Axer teatr: Teatr Narodowy, Warszawa
12 stycznia 1956
Tylko o miłości
postać: Amelia reżyseria: Jan Kreczmar teatr: Sala Kongresowa PKiN, Warszawa
21 kwietnia 1956
Kordian
Juliusz Słowacki
postać: Wioletta reżyseria: Erwin Axer teatr: Teatr Narodowy, Warszawa
1 grudnia 1956
Ich głowy
Marcel Ayme
postać: Roberta Bertolier reżyseria: Zdzisław Tobiasz teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
22 lutego 1957
Yerma
Federico García Lorca
postać: Maria, Praczka I reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
15 maja 1957
Soledad
Colette Audry
postać: Tita reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
18 maja 1957
Jak wam się podoba
William Shakespeare
forma twórczości: asystent reżysera reżyseria: Władysław Krasnowiecki teatr: PWST, Warszawa
11 grudnia 1957
Tartuffe, czyli Świętoszek
Molière
postać: Doryna reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
31 maja 1958
Tramwaj zwany pożądaniem
Tennessee Williams
postać: Blanche reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
17 grudnia 1959
Pierwszy dzień wolności
Leon Kruczkowski
postać: Inga reżyseria: Erwin Axer teatr: Teatr Współczesny, Warszawa
10 czerwca 1961
Ustępliwy kochanek
Graham Greene
postać: Mary Rhodes reżyseria: Jan Bratkowski teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
7 października 1961
Więźniowie z Altony
Jean-Paul Sartre
postać: Joanna reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
22 czerwca 1962
Requiem dla zakonnicy
William Faulkner
postać: Temple Stevens reżyseria: Jerzy Markuszewski teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
2 marca 1963
Demony
John Whiting
postać: Matka Joanna od Aniołow reżyseria: Andrzej Wajda teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
24 października 1963
Marie-Octobre
Henri Jeanson, Jacques Robert, Julien Duvivier
postać: Marie-Octobre reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
29 listopada 1964
Martwa królowa
Montherlant Henry
postać: Inez de Castro reżyseria: Kreczmar Jerzy teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
29 stycznia 1966
Mąż i żona
Aleksander Fredro
postać: Elwira reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
4 czerwca 1966
Śmierć na gruszy
Witold Wandurski
postać: Śmierć reżyseria: Józef Szajna teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
10 czerwca 1967
Męczeństwo i śmierć Jean Paul Marata...
Peter Weiss
postać: Charlotte Corday reżyseria: Konrad Swinarski teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
20 października 1967
Niemcy
Leon Kruczkowski
postać: Ruth reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
4 maja 1968
Biografia
Max Frisch
postać: Antoinette reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
29 grudnia 1968
Wujaszek Wania
Antoni Czechow
postać: Helena Andriejewna reżyseria: Kazimierz Dejmek teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
15 listopada 1970
Wszystko w ogrodzie
Edward Albee
postać: Jenny reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
15 stycznia 1972
Don Carlos
Friedrich Schiller
postać: Elżbieta de Valois reżyseria: Maciej Prus teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
10 listopada 1973
Fantazy
Juliusz Słowacki
postać: Hrabina Idalia reżyseria: Maciej Prus teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
5 czerwca 1974
Taniec śmierci
August Strindberg
postać: Alicja reżyseria: Jan Świderski, Zdzisław Tobiasz teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
25 kwietnia 1976
Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca
Aleksander Fredro
postać: Pani Dobrójska reżyseria: Jan Świderski teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
30 grudnia 1977
Mewa
Antoni Czechow
postać: Irina Nikołajewna Arkadina reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
22 czerwca 1978
Rozmowa w domu państwa Stein o nieobecnym panu von Goethe
Peter Hacks
postać: Pani von Stein reżyseria: Aleksandra Śląska teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
22 czerwca 1978
Rozmowa w domu państwa Stein o nieobecnym panu von Goethe
Peter Hacks
forma twórczości: reżyseria teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
23 grudnia 1978
Tryptyk listopadowy
Stanisław Wyspiański
postać: Pallas reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
17 stycznia 1981
Polonez
Jerzy S. Sito
postać: Cesarzowa Katarzyna II reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
3 kwietnia 1982
Wierzyciele
August Strindberg
postać: Tekla reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
30 kwietnia 1983
Hamlet
William Shakespeare
postać: Gertruda reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
18 lutego 1984
Matka
Stanisław Ignacy Witkiewicz
postać: Janina Węgorzewska, Nieznajoma Młoda Kobieta reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
1 stycznia 1985
Cyd
Jan Andrzej Morsztyn
postać: Leonora reżyseria: Adam Hanuszkiewicz teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
31 sierpnia 1985
Taniec śmierci
August Strindberg
postać: Alicja reżyseria: Jan Świderski teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
26 kwietnia 1986
Wiśniowy sad
Antoni Czechow
postać: Raniewska Lubow Andriejewna reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
24 stycznia 1987
Lato
Tadeusz Rittner
forma twórczości: reżyseria teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
28 lutego 1987
Hemar. Piosenki i wiersze
Marian Hemar
forma twórczości: role reżyseria: Wojciech Młynarski teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
25 czerwca 1988
Madame de Sade
Yukio Mishima
postać: Madame de Montreuil reżyseria: Aleksandra Śląska teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
25 czerwca 1988
Madame de Sade
Yukio Mishima
forma twórczości: reżyseria teatr: Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Warszawa
39
Telewizja
Zobacz wszystkie
16 października 1956
Człowiek i cień
Eugeniusz Szwarc
postać: Julia Giuli, śpiewaczka reżyseria: Tadeusz Aleksandrowicz, Wanda Nadzinowa teatr: Teatr Telewizji
18 kwietnia 1957
Spacer po suficie
Zeydler-Zborowski Zygmunt
reżyseria: Słotwiński Józef teatr: Teatr Telewizji,
11 maja 1959
Akcja Wega
Friedrich Dürrenmatt
postać: Irena reżyseria: Erwin Axer teatr: Teatr Telewizji
15 czerwca 1959
Cudzoziemka
Georges Soria
postać: Alicja Harper reżyseria: Ludwik René teatr: Teatr Telewizji
13 lipca 1959
Naszyjnik
Guy Maupassant
postać: Pani Loisel reżyseria: Olga Lipińska teatr: Teatr Telewizji
10 marca 1960
Olbrzym
Balestra C.
postać: Maria reżyseria: Gruza Jerzy teatr: Teatr Telewizji,
21 czerwca 1961
Czarna suknia
Stanisław Wygodzki
reżyseria: Janusz Majewski teatr: Teatr Telewizji
4 grudnia 1961
Trio
James Joyce
postać: Berta reżyseria: Jerzy Gruza teatr: Teatr Telewizji
11 kwietnia 1962
Idy marcowe (wieczór I)
Thornton Wilder
postać: Klodia reżyseria: Jerzy Gruza teatr: Teatr Telewizji
25 kwietnia 1962
Idy marcowe (wieczór II)
Thornton Wilder
postać: Klodia reżyseria: Jerzy Gruza teatr: Teatr Telewizji
16 maja 1962
Idy marcowe (wieczór III)
Thornton Wilder
postać: Klodia reżyseria: Jerzy Gruza teatr: Teatr Telewizji
30 stycznia 1963
Świadkowie albo nasza mała stabilizacja
Tadeusz Różewicz
postać: Osoba prologu reżyseria: Adam Hanuszkiewicz teatr: Teatr Telewizji
6 kwietnia 1963
Kabaret Starszych Panów. Wieczór XI. Kwitnące szczeble
Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski
postać: Dyrektor reżyseria: Przybora Jeremi teatr: Teatr Telewizji,
9 stycznia 1964
Pomyłka proszę się wyłączyć
Fletcher Lucille
postać: Pani Stevensen reżyseria: Gruza Jerzy teatr: Teatr Telewizji,
12 czerwca 1965
Kabaret Starszych Panów. Wieczór XIV - 14 i 3/4
Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski
postać: Tycjanna reżyseria: Jerzy Wasowski teatr: Teatr Telewizji,
1 listopada 1965
Maria Stuart
Słowacki Juliusz
postać: Maria Stuart reżyseria: Kanicki Ireneusz teatr: Teatr Telewizji,
7 lutego 1966
Panna Rosita czyli Mowa kwiatów
Federico García Lorca
postać: Rosita reżyseria: Maryna Broniewska teatr: Teatr Telewizji
29 maja 1966
Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz
reżyseria: Adam Hanuszkiewicz teatr: Teatr Telewizji
29 sierpnia 1966
Zamek
Kafka Franz
postać: Olga reżyseria: Warmiński Janusz teatr: Teatr Telewizji,
10 października 1966
Za kulisami
Cyprian Kamil Norwid
postać: Lia reżyseria: Kazimierz Braun teatr: Teatr Telewizji
28 listopada 1966
Dom kobiet
Zofia Nałkowska
postać: Joanna Nielewiczowa reżyseria: Ireneusz Kanicki teatr: Teatr Telewizji
17 grudnia 1966
Pan Tadeusz (Księga I - Gospodarstwo)
Adam Mickiewicz
postać: Telimena reżyseria: Adam Hanuszkiewicz teatr: Teatr Telewizji
6 marca 1967
Martwa królowa
Montherlant Henry de
postać: Inez de Castro reżyseria: Kreczmar Jerzy teatr: Teatr Telewizji,
26 lutego 1968
Łagodna
Fiodor Dostojewski
postać: Ona reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Telewizji
3 czerwca 1968
Nokturn
Paustowski Konstanty
postać: Olga reżyseria: Jaworski Tadeusz teatr: Teatr Telewizji,
17 lutego 1969
Mazepa
Słowacki Juliusz
postać: Amelia reżyseria: Holoubek Gustaw teatr: Teatr Telewizji,
29 września 1969
Niemcy
Leon Kruczkowski
postać: Ruth reżyseria: Kazimierz Dejmek teatr: Teatr Telewizji
26 stycznia 1970
Granica
Zofia Nałkowska
postać: Elżbieta reżyseria: Janusz Warmiński teatr: Teatr Telewizji
9 marca 1970
Piszę pamiętnik...
Norwid Cyprian Kamil
postać: Hrabina Kalergis reżyseria: Braun Kazimierz teatr: Teatr Telewizji,
17 stycznia 1972
Dwa teatry
Jerzy Szaniawski
postać: Pani reżyseria: Kazimierz Braun teatr: Teatr Telewizji
23 października 1972
Wiśniowy sad
Antoni Czechow
postać: Raniewska reżyseria: Maciej Prus teatr: Teatr Telewizji
19 listopada 1972
Odlot
Conrad Joseph,K.Pruszyński wg
postać: Ona reżyseria: Zakrzewski Andrzej teatr: Teatr Telewizji,
21 stycznia 1973
Kłosy pochylone
Jarosław Iwaszkiewicz
reżyseria: Jarosław Kuszewski teatr: Teatr Telewizji
18 marca 1973
Beatrix Cenci
Juliusz Słowacki
postać: Lukrecja Cenci reżyseria: Gustaw Holoubek teatr: Teatr Telewizji
10 czerwca 1974
Sława i chwała (część I "Puzony sławy")
Jarosław Iwaszkiewicz
postać: Maria Bilińska reżyseria: Zamkow Lidia teatr: Teatr Telewizji
9 grudnia 1974
Hedda Gabler
Henrik Ibsen
postać: Hedda Gabler reżyseria: Jan Świderski teatr: Teatr Telewizji
1 stycznia 1976
X333
Przybora Jeremi
postać: Senora reżyseria: Przybora Jeremi teatr: Teatr Telewizji,
31 stycznia 1976
Łotrzyce
Osiecka Agnieszka
postać: Halina reżyseria: Szejd Romuald teatr: Teatr Telewizji,
10 maja 1976
Dzika kaczka
Henrik Ibsen
postać: Pani Soerby reżyseria: Jan Świderski teatr: Teatr Telewizji
159
Radio
Zobacz wszystkie
16 marca 1952
Człowiek nie umiera
Kazimierz Brandys
postać: Narrator reżyseria: Kazimierz Rudzki teatr: Teatr Polskiego Radia
14 kwietnia 1952
Pokolenie
Bohdan Czeszko
forma twórczości: role reżyseria: Antoni Bohdziewicz teatr: Teatr Polskiego Radia
21 czerwca 1954
Chirurg
Aleksander Korniejczuk
postać: Lida reżyseria: Antoni Bohdziewicz teatr: Teatr Polskiego Radia
14 listopada 1954
Odkrywca Nowego Świata (część 1)
Michał Tonecki, Stanisław Stampfl
postać: Ewa reżyseria: Michał Melina teatr: Teatr Polskiego Radia
18 listopada 1954
Odkrywca Nowego Świata (część 2)
Michał Tonecki, Stanisław Stampfl
postać: Ewa reżyseria: Michał Melina teatr: Teatr Polskiego Radia
27 stycznia 1956
Jezioro
Juliusz Wirski
postać: Helena Kaszubska reżyseria: Wojciech Maciejewski teatr: Teatr Polskiego Radia
12 lutego 1956
Rozmowy zmarłych
Bernard le Bovier Fontenelle de
postać: Głos reżyseria: Kazimierz Rudzki teatr: Teatr Polskiego Radia
8 lipca 1956
Konie Diomedesa
Agatha Christie
postać: Panna Grant reżyseria: Andrzej Łapicki teatr: Teatr Polskiego Radia
31 grudnia 1956
Kalejdoskop. Komedia końca świata
Miron Białoszewski
postać: Anioł reżyseria: Jan Koecher teatr: Teatr Polskiego Radia
29 listopada 1957
Noc listopadowa
Stanisław Wyspiański
postać: Nike Napoleonidów reżyseria: Janusz Warnecki teatr: Teatr Polskiego Radia
15 stycznia 1958
Opowieść o dwóch braciach
postać: Nefru/Matka Batu reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
10 marca 1958
Trio absurdalne z księżycem
Ewa Szumańska
forma twórczości: role reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
10 marca 1958
Płyty
Krystyna Uniechowska
forma twórczości: role reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
13 kwietnia 1958
Zwariowana planeta
Frederic Brown
postać: Panna Rez reżyseria: Wiesław Opałek teatr: Teatr Polskiego Radia
8 czerwca 1958
W Pińczowie dnieje
Bronisław Wiernik, Jerzy Markuszewski
forma twórczości: role reżyseria: Bronisław Wiernik, Jerzy Markuszewski teatr: Teatr Polskiego Radia
22 lipca 1958
Dziewięć kochanek kawalera Dorna
Kornel Makuszyński
postać: Kobieta ruda reżyseria: Wiesław Opałek, Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
21 września 1958
Pieśń o Gdanie
Franciszek Fenikowski, Róża Ostrowska
postać: Solwejda reżyseria: Janusz Warnecki teatr: Teatr Polskiego Radia
2 marca 1959
Taka miłość
Pavel Kohout
postać: Lida Pietrusowa reżyseria: Wojciech Maciejewski teatr: Teatr Polskiego Radia
17 czerwca 1959
Nie ma ucieczki
Ray Chesson
postać: Leola reżyseria: Wiesław Opałek teatr: Teatr Polskiego Radia
22 lipca 1959
Hrabina Cosel
Józef Ignacy Kraszewski
postać: Hrabina Cosel reżyseria: Janusz Warnecki teatr: Teatr Polskiego Radia
24 września 1959
Pasażerka z kabiny 45
Zofia Posmysz-Piasecka
postać: Annelise reżyseria: Jerzy Rakowiecki teatr: Teatr Polskiego Radia
15 października 1959
W poszukiwaniu straconego czasu
Arthur Adamov
postać: Najszczęśliwsza z kobiet reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
23 grudnia 1959
Niemcy
Leon Kruczkowski
postać: Marika reżyseria: Jerzy Rakowiecki teatr: Teatr Polskiego Radia
20 stycznia 1960
Szkoda tej czarownicy na stos
Christopher Fry
postać: Joanna Jourdemayne reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
12 lutego 1960
Rakieta Thunderbolt
Marian Promiński
postać: Vivian Cavour reżyseria: Zdzisław Nardelli teatr: Teatr Polskiego Radia
28 maja 1960
Tycjanna z siedmiu rozdziałów
Jeremi Przybora
postać: Tycjanna teatr: Teatr Polskiego Radia
8 czerwca 1960
CIcha noc
Kazimierz Strzałka
postać: Kobieta reżyseria: Wojciech Maciejewski teatr: Teatr Polskiego Radia
11 czerwca 1960
Dwóch mężczyzn szło drogą służbową
Jeremi Przybora
postać: Dyrektor reżyseria: Jeremi Przybora teatr: Teatr Polskiego Radia
3 lipca 1960
Srebrne lichtarze
Wiktor Hugo
postać: Fantyna reżyseria: Janusz Warnecki teatr: Teatr Polskiego Radia
6 sierpnia 1960
Profesor Taranne
Arthur Adamov
postać: Joanna reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
28 sierpnia 1960
Zdradliwe morze
Emilia Cassa
postać: Elżbieta reżyseria: Wojciech Maciejewski teatr: Teatr Polskiego Radia
3 października 1960
Złudzenia
Włodzimierz Odojewski
postać: Anna reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
25 listopada 1960
Podróż na wierzchołku nocy - tryptyk
Władysław Terlecki
postać: Maria reżyseria: Natalia Szydłowska teatr: Teatr Polskiego Radia
28 listopada 1960
Przystanek w lesie
Zofia Posmysz-Piasecka
postać: Reporterka reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
11 grudnia 1960
Bankructwo Pani Latter
Bolesław Prus
postać: Ada Solska reżyseria: Bronisław Dardziński teatr: Teatr Polskiego Radia
20 lutego 1961
Kontrasty
Włodzimierz Sokorski
postać: Wiktoria reżyseria: Zdzisław Nardelli teatr: Teatr Polskiego Radia
3 kwietnia 1961
Romans Teresy Hennert
Zofia Nałkowska
postać: Teresa Hennert reżyseria: Wojciech Maciejewski teatr: Teatr Polskiego Radia
21 listopada 1961
Łokcie
Michał Choromański
postać: Pielęgniarka reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
19 grudnia 1961
Niespodzianka
Stanisław Kowalewski
postać: Ola reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
19 lutego 1962
Heroina
Włodzimierz Odojewski
postać: Anna reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
13 kwietnia 1962
Ojciec królowej
Jerzy Stefan Stawiński
postać: Maria Kazimiera reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
18 maja 1962
Cztery groteski
Federico García Lorca
postać: Kobieta/Dziewica/Amerykanka reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
15 września 1962
Sekrety księżnej pani
Wanda Mitzner
postać: Maria z Lubomirskich reżyseria: Joanna Gorczycka teatr: Teatr Polskiego Radia
3 czerwca 1963
Kabaret Starszych Panów. Wieczór 11. Kwitnące szczeble
Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski
postać: Dyrektor reżyseria: Jeremi Przybora teatr: Teatr Polskiego Radia
6 sierpnia 1963
Polarni kapitanowie
Wiktor Koniecki
postać: Agnia reżyseria: Wiesław Opałek teatr: Teatr Polskiego Radia
23 sierpnia 1963
Ave Maria
Zofia Posmysz-Piasecka
postać: Maria reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
22 września 1963
Paskwalina, czyli miłość rugowana ze świata
Samuel Twardowski
forma twórczości: role reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
6 stycznia 1964
Niespokojny wieczór
Irena Jurgielewiczowa
postać: Matka Hani reżyseria: Klementyna Krymkowa teatr: Teatr Polskiego Radia
9 stycznia 1964
Hamulec bezpieczeństwa
Tadeusz Kudliński
forma twórczości: role reżyseria: Natalia Szydłowska teatr: Teatr Polskiego Radia
24 lutego 1964
Starość zwycięska
Federico García Lorca, Oscar Wilde
postać: Belisa/Bianka reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
5 marca 1964
Krótkie światła
Stanisław Stampfl
postać: Małgorzata Wilska reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
30 marca 1964
Brydż u pani Parkins
Halina Pietrusiewicz
forma twórczości: role reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
2 kwietnia 1964
Ich dziwne zabawy
Włodzimierz Odojewski
postać: Anna reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
15 kwietnia 1964
Odkrycia
Władysław Terlecki
postać: Kobieta reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
7 czerwca 1964
Pamiątka z Celulozy
Igor Newerly
postać: Madzia reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
9 października 1964
Spotkanie u milowego słupa
Sigurd Hoel
postać: Kari reżyseria: Wojciech Maciejewski teatr: Teatr Polskiego Radia
21 października 1964
Inge Bartsch
Konstanty Ildefons Gałczyński
postać: Venus/ Inge Bartsch reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
30 października 1964
Anioł z mokrymi skrzydłami
Luka Pavlović, Momo Kapor
postać: Sprzedawczyni płyt reżyseria: Edward Płaczek teatr: Teatr Polskiego Radia
9 lutego 1965
Król Agis
Juliusz Słowacki
postać: Chelonida reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
18 lutego 1965
Bardzo udane lato
Włodzimierz Odojewski
postać: Ona reżyseria: Edward Płaczek teatr: Teatr Polskiego Radia
28 lutego 1965
W parku
Ireneusz Iredyński
postać: Cecylia reżyseria: Jan Bratkowski teatr: Teatr Polskiego Radia
8 kwietnia 1965
Bal u Salomona
Konstanty Ildefons Gałczyński
forma twórczości: role reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
13 maja 1965
Most
Jerzy Szaniawski
postać: Studentka Helena reżyseria: Janusz Warnecki teatr: Teatr Polskiego Radia
28 maja 1965
Cztery razy Jacek
Gabriel Arout
postać: Laura reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
2 czerwca 1965
Na rachunek abonenta
Ludwik Askenazy
postać: Anna reżyseria: Edward Płaczek teatr: Teatr Polskiego Radia
28 listopada 1965
Zdrada
Igor Gołosowski
postać: Ludmiła Zajkowska reżyseria: Edward Płaczek teatr: Teatr Polskiego Radia
30 marca 1966
Taniec miłości i śmierci. Goście
Stanisław Przybyszewski
postać: Bela reżyseria: Zdzisław Nardelli teatr: Teatr Polskiego Radia
10 kwietnia 1966
Nie tylko kwiaty
Zofia Zawadzka
postać: Helena Modrzejewska reżyseria: Wojciech Maciejewski teatr: Teatr Polskiego Radia
21 czerwca 1966
Barbara Radziwiłłówna
Alojzy Feliński
postać: Barbara Radziwiłłówna reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
29 lipca 1966
Neofici - czyli przyszłość literatury
Kazimierz Korcelli
postać: Maria reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
4 października 1966
Pierścień wielkiej damy
Cyprian Kamil Norwid
postać: Hrabina reżyseria: Tadeusz Łomnicki teatr: Teatr Polskiego Radia
3 lutego 1967
Pancylia, Demon secesji
Julian Wołoszynowski
postać: Cecylia reżyseria: Zofia Rakowiecka teatr: Teatr Polskiego Radia
23 lipca 1967
Interpretacja
Janusz Krasiński
postać: Kobieta reżyseria: Edward Płaczek teatr: Teatr Polskiego Radia
13 września 1967
Schizofrenia
Jan Brzechwa
forma twórczości: role reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
30 września 1967
Filip - ślady na śniegu
Ewa Dąbrowska-Orzelska
postać: Narrator reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
12 października 1967
Nieoceniona siotra Ingerencja
Halina Krzyżanowska
postać: Siotra Ingerencja reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
24 listopada 1967
Brat Dawida, Ryszard
Robert Arthur
postać: Luiza reżyseria: Zdzisław Nardelli teatr: Teatr Polskiego Radia
11 kwietnia 1968
Yeseult o Białych Dłoniach
Amelia Hertzówna
postać: Księżna Yeseult o Białych Dłoniach reżyseria: Zofia Rakowiecka teatr: Teatr Polskiego Radia
13 czerwca 1968
Nie widzę twarzy
Anna Markowa
postać: Żona reżyseria: Romana Belczyk teatr: Teatr Polskiego Radia
8 stycznia 1969
Artystyczne dusze
Donald Honig
postać: Darla McVey reżyseria: Andrzej Łapicki teatr: Teatr Polskiego Radia
31 stycznia 1969
Wojny trojanskiej nie będzie
Jean Giraudoux
postać: Andromacha reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
26 lutego 1969
Koncert włoski
Leszek Prorok
postać: Ewa Jasnochowa reżyseria: Zofia Rakowiecka teatr: Teatr Polskiego Radia
28 maja 1970
Dom kobiet
Zofia Nałkowska
postać: Joanna Nielewiczowa reżyseria: Wojciech Maciejewski teatr: Teatr Polskiego Radia
17 czerwca 1970
Pole
Paavo Haavikko
postać: Freja reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
27 września 1970
Pan Barnes
Zenon Wiktorczyk
postać: Madame reżyseria: Andrzej Łapicki teatr: Teatr Polskiego Radia
4 października 1970
Wypad na Konduktorską
Jan Dobraczyński
postać: Zofia Mikołajska reżyseria: Edward Płaczek teatr: Teatr Polskiego Radia
28 października 1970
Umarli nigdy nie wracają
Miroslav Antić
postać: Wera Wint reżyseria: Natalia Szydłowska teatr: Teatr Polskiego Radia
5 stycznia 1971
Głosy
Ireneusz Iredyński
postać: Głos I reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
15 czerwca 1971
Gra w milczenie
Kazimierz Orłoś
postać: Kobieta reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
26 sierpnia 1971
Przedwczesny sąd
Teodor Mazilu
postać: Sędzia reżyseria: Cristian Munteanu teatr: Teatr Polskiego Radia
28 września 1971
Kleopatra i Cezar
Cyprian Kamil Norwid
postać: Kleopatra reżyseria: Tadeusz Minc teatr: Teatr Polskiego Radia
5 października 1971
Chleb, ogień, zdrowie
Anna Maria Komornicka
postać: Pallas Atena reżyseria: Zdzisław Dąbrowski teatr: Teatr Polskiego Radia
2 stycznia 1972
Malowidło na drewnie
Ingmar Bergman
postać: Czarownica reżyseria: Zdzisław Nardelli teatr: Teatr Polskiego Radia
27 lutego 1972
Rocznica ślubu
Charles Frainkin
postać: Suzy reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
12 marca 1972
Panie
Ireneusz Iredyński
postać: Pani 2 reżyseria: Zdzisław Nardelli teatr: Teatr Polskiego Radia
26 marca 1972
Miłość, czyli lustro, które się obraca
Louis Aragon
postać: Fougere/ Ingebirga d'Uscher reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
20 września 1972
Inkarno
Kazimierz Brandys
postać: Małgorzata reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
25 września 1972
Alibi, czyli igraszki rodzinne
Jerzy Krzysztoń
postać: Bożena reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
24 listopada 1972
Panie
Ireneusz Iredyński
postać: Pani II reżyseria: Zdzisław Nardelli teatr: Teatr Polskiego Radia
7 grudnia 1972
Wyznania
Zofia Nałkowska
forma twórczości: role reżyseria: Zofia Rakowiecka teatr: Teatr Polskiego Radia
25 grudnia 1972
Pan Zygmunt
Józef Weyssenhoff
postać: Eliza reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
25 grudnia 1972
Tam, gdzie rosną poziomki (część 1)
Ingmar Bergman
postać: Marianna reżyseria: Zdzisław Nardelli teatr: Teatr Polskiego Radia
25 grudnia 1972
Tam, gdzie rosną poziomki (część 2)
Ingmar Bergman
postać: Marianna reżyseria: Zdzisław Nardelli teatr: Teatr Polskiego Radia
1 stycznia 1973
Campari
Andrzej Szypulski
postać: Kobieta reżyseria: Zdzisław Nardelli teatr: Teatr Polskiego Radia
20 lutego 1973
Powrót na Itakę
Kazimierz Truchanowski
postać: Kelnerka reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
4 marca 1973
Bajadera
Jarosław Abramow-Newerly
postać: Siostra reżyseria: Edward Płaczek teatr: Teatr Polskiego Radia
12 maja 1973
Moherowy szal
Jan Kakoš
postać: Ona reżyseria: Zofia Rakowiecka teatr: Teatr Polskiego Radia
23 maja 1973
Kuzynka Bietka (odcinek 1)
Honore de Balzac
postać: Baronowa Adelina Hulot reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
25 maja 1973
Kuzynka Bietka (odcinek 2)
Honore de Balzac
postać: Baronowa Adelina Hulot reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
28 maja 1973
Kuzynka Bietka (odcinek 3)
Honore de Balzac
postać: Baronowa Adelina Hulot reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
30 maja 1973
Kuzynka Bietka (odcinek 4)
Honore de Balzac
postać: Baronowa Adelina Hulot reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
4 czerwca 1973
Kuzynka Bietka (odcinek 6)
Honore de Balzac
postać: Baronowa Adelina Hulot reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
6 czerwca 1973
Kuzynka Bietka (odcinek 7)
Honore de Balzac
postać: Baronowa Adelina Hulot reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
11 czerwca 1973
Kuzynka Bietka (odcinek 9)
Honore de Balzac
postać: Baronowa Adelina Hulot reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
13 czerwca 1973
Kuzynka Bietka (odcinek 10)
Honore de Balzac
postać: Baronowa Adelina Hulot reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
16 czerwca 1973
Kuzynka Bietka (odcinek 11)
Honore de Balzac
postać: Baronowa Adelina Hulot reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
18 czerwca 1973
Kuzynka Bietka (odcinek 12)
Honore de Balzac
postać: Baronowa Adelina Hulot reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
22 października 1973
Fromborska baszta
Zbigniew Jerzyna
postać: Anna reżyseria: Zofia Rakowiecka teatr: Teatr Polskiego Radia
30 grudnia 1973
Dwa teatry
Jerzy Szaniawski
postać: Pani reżyseria: Gustaw Holoubek teatr: Teatr Polskiego Radia
18 czerwca 1974
Sceny z pewnego małżeństwa
Ingmar Bergman
postać: Marianne reżyseria: Zofia Rakowiecka teatr: Teatr Polskiego Radia
22 września 1974
Obecność
Graham Greene
postać: Julia reżyseria: Stanisława Grotowska teatr: Teatr Polskiego Radia
17 grudnia 1974
Pocałunek
Andrzej Szypulski
postać: Ona reżyseria: Wojciech Maciejewski teatr: Teatr Polskiego Radia
29 grudnia 1974
Dziady
Adam Mickiewicz
postać: Rollisonowa reżyseria: Zdzisław Nardelli teatr: Teatr Polskiego Radia
17 lutego 1975
Ja, ty, oni
Jarosław Abramow-Newerly
postać: Ona reżyseria: Edward Płaczek teatr: Teatr Polskiego Radia
25 lutego 1975
Lato w Nohant
Jarosław Iwaszkiewicz
postać: Baronowa Aurora Dudevant/George Sand reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
16 maja 1975
Makatka z jeleniem
Halina Krzyżanowska
forma twórczości: role reżyseria: Stanisława Grotowska teatr: Teatr Polskiego Radia
23 maja 1975
Pułapka
Andrzej Wydrzyński
postać: Ewa reżyseria: Edward Płaczek teatr: Teatr Polskiego Radia
13 października 1975
Spotkania
Krystyna Salaburska
postać: Żona reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
8 lutego 1976
Delfino, aniele mój
Zygmunt Krasiński
postać: Delfina reżyseria: Zofia Rakowiecka teatr: Teatr Polskiego Radia
25 sierpnia 1976
La vie en rose
Fanny Morweiser
postać: Miriam reżyseria: Helmut Kajzar teatr: Teatr Polskiego Radia
4 września 1976
Osobliwa historia markiza don Rajmonda
Matthew Gregory Lewis
postać: Baronowa reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
14 listopada 1976
Sienkiewicz
Ewa Stocka-Kalinowska
postać: Narrator reżyseria: Wojciech Maciejewski teatr: Teatr Polskiego Radia
18 czerwca 1977
Stara panna
Edith Wharton
postać: Delia Ralston reżyseria: Zofia Rakowiecka teatr: Teatr Polskiego Radia
25 listopada 1977
Przeciw sobie samym
Jecelyn Brent, Kester Brent
postać: Alma reżyseria: Wojciech Maciejewski teatr: Teatr Polskiego Radia
11 grudnia 1977
Czarownica
Teresa Bojarska
postać: Sydonia Borek reżyseria: Andrzej Pruski teatr: Teatr Polskiego Radia
5 lutego 1978
Pasjans we dwoje
Andrzej Szypulski
postać: Ona reżyseria: Juliusz Owidzki teatr: Teatr Polskiego Radia
30 lipca 1978
ABC dwadzieścia cztery
Bohdan Petecki
postać: Matylda Layton reżyseria: Marek Kulesza teatr: Teatr Polskiego Radia
5 sierpnia 1978
Narada familijna
Urszula Kozioł
postać: Zofia reżyseria: Maria Wachowiak teatr: Teatr Polskiego Radia
3 września 1978
Dwie żony mojego pana
Ivy Compton-Burnett
postać: Katarzyna reżyseria: Andrzej Zakrzewski teatr: Teatr Polskiego Radia
13 października 1978
Romanca 44
Kazimierz Strzałka
postać: Teresa reżyseria: Zofia Rakowiecka teatr: Teatr Polskiego Radia
24 listopada 1978
Czarne skrzydła (odcinek 2)
Juliusz Kaden-Bandrowski
postać: Stanisława reżyseria: Andrzej Zakrzewski teatr: Teatr Polskiego Radia
26 listopada 1978
Węzły życia
Zofia Nałkowska
postać: Narrator reżyseria: Krystyna Sznerr-Mierzejewska teatr: Teatr Polskiego Radia
29 listopada 1978
Czarne skrzydła (odcinek 4)
Juliusz Kaden-Bandrowski
postać: Stanisława reżyseria: Andrzej Zakrzewski teatr: Teatr Polskiego Radia
11 grudnia 1978
Czarne skrzydła (odcinek 9)
Juliusz Kaden-Bandrowski
postać: Stanisława reżyseria: Andrzej Zakrzewski teatr: Teatr Polskiego Radia
4 marca 1979
W koronie drzew
Ludmiła Marjańska
forma twórczości: role reżyseria: Maria Wachowiak teatr: Teatr Polskiego Radia
5 marca 1979
Rozmowy z nieobecnymi
Halina Krzyżanowska
forma twórczości: role reżyseria: Stanisława Grotowska teatr: Teatr Polskiego Radia
4 kwietnia 1979
Wdowy
Akos Kertesz
postać: Maria reżyseria: Zdzisław Dąbrowski teatr: Teatr Polskiego Radia
15 kwietnia 1979
Kordian
Juliusz Słowacki
postać: Violetta reżyseria: Erwin Axer teatr: Teatr Polskiego Radia
26 kwietnia 1979
Medaliony
Zofia Nałkowska
forma twórczości: role reżyseria: Zofia Rakowiecka teatr: Teatr Polskiego Radia
27 maja 1979
Choucas
Zofia Nałkowska
postać: Narratorka reżyseria: Krystyna Sznerr-Mierzejewska teatr: Teatr Polskiego Radia
18 grudnia 1979
Pokój nad garażem
Joyce Harrington
postać: Sylwia reżyseria: Stanisława Grotowska teatr: Teatr Polskiego Radia
21 grudnia 1980
Biała lady albo to nie była sprawa dla pana H.
Ehffihs Paffrath
postać: Lady reżyseria: Bogdan Augustyniak teatr: Teatr Polskiego Radia
31 grudnia 1980
Malkontent
John Marston
postać: Aurelia reżyseria: Zdzisław Dąbrowski teatr: Teatr Polskiego Radia
12 listopada 1981
Obszar swobody
Henryk Bardijewski
postać: Sylwia reżyseria: Zbigniew Kopalko teatr: Teatr Polskiego Radia
4 grudnia 1984
Kto zabije Sherlocka Holmesa
Teresa Kalińska
forma twórczości: role reżyseria: Sławomir Pietrzykowski teatr: Teatr Polskiego Radia
7 grudnia 1986
Adwokat i róże
Jerzy Szaniawski
postać: Dama reżyseria: Zdzisław Dąbrowski teatr: Teatr Polskiego Radia
27 stycznia 1987
Republikanka
Maria Ballod
postać: Germaine de Staël reżyseria: Zdzisław Dąbrowski teatr: Teatr Polskiego Radia
25 września 1987
Dom przy wiadukcie
Wanda Majerówna
postać: Ona reżyseria: Wanda Majerówna teatr: Teatr Polskiego Radia
23 kwietnia 2017
Mgła zdaje się przychodzić z zewnątrz
Ludomir Franczak
postać: Lisa reżyseria: Ludomir Franczak teatr: Teatr Polskiego Radia
19
Nagrody
Zobacz wszystkie
1950
nagroda państwowa III stopnia za rolę Basi w filmie "Dom na pustkowiu"
1954
wyróżnienie w Cannes za "Piątkę z ul.Barskiej"
1954
Krzyż Oficerski OOP
1955
Nagroda Państwowa II stopnia w sekcji filmu za role filmowe w minionym 10-leciu
1955
Medal 10-lecia PRL
1963
Order Sztandaru Pracy II klasy
1964
Nagroda Państwowa II stopnia za wybitne osiągnięcia aktorskie, a w szczególności za role Ingi w "Pierwszym dniu wolności", Joanny w "Więźniach z Altony" oraz za rolę w filmie "Pasażerka"
1964
Komitetu d/s Radia i TV za kreację w sztuce Broszkiewicza "Skandal w Hellbergu" oraz melodramacie "Pomyłka, proszę się wyłączyć"
1966
Odznaka za zasługi dla m. Warszawy
1967
Praga - IV MF Telewizyjny - nagroda za najlepszą rolę kobiecą - za rolę Joanny w filmie "Czarna suknia"
1967
Miasta stołecznego Warszawy
1967
Zasłużony Działacz Kultury
1967
Odznaka 1000-lecia
1968
nagroda Komitetu d/s PRiTV za kreacje w spektaklu TV "Mazepa"
1975
Złoty Ekran
1978
Warszawa - nagroda teatralna tygodnika "Przyjaźń" - za rolę Arkadiny w "Mewie" Antoniego Czechowa w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie
1982
Warszawa - nagroda I stopnia (zespołowa) przewodniczącego Komitetu d/s Radia i TV za osiągnięcia aktorskie, a szczególnie za przybliżenie postaci historycznej, Bonu Sforza, w tv serialu "Królowa Bona"
1985
Opole - XI OKT - nagroda za rolę tytułową w "Matce" Witkacego w Teatrze Ateneum im.Stefana Jaracza w Warszawie
1989
Zasłużony dla Kultury Narodowej