Kalendarium

23 stycznia 1954

Premiera Baśki w Teatrze Dramatycznym

Warszawa. Teatr Dramatyczny. Nie Barbara, nie Basia tylko Baśka. Każde zdrobnienie tego imienia kryje w sobie coś zupełnie innego. Wyobrażacie sobie Baśkę? Raczej jest młoda, pewno energiczna, może zdolna. Ale jaka jest naprawdę? Nie trudno będzie skonfrontować Baśkę z wyobraźni z Baśką ze sceny. Chociaż... Baśka na scenie to wiele najróżnorodniejszych postaci, albo inaczej — to droga Baśki, która co rok daje nam nową, pełniejszą postać bohaterki. Baśka to dziewczyna ze wsi, początkowo proste popychadło, dziewczyna do wszystkiego — a potem wyrasta z niej... ktoś zupełnie inny, ta postać, którą zobaczymy w końcowych scenach sztuki.

— „Baśka" to podwójny debiut — mówi reżyser sztuki Władysław KRASNOWIECKI. — Po pierwsze jest to debiut pisarski Jana STEFCZYKA. Oczywiście niełatwy, jak nie łatwo jest napisać sztukę współczesną, której akcja rozgrywa się w latach 1944—52. Drugim debiutantem jest absolwentka PWST Małgorzata BUREK-LEŚNIEWSKA, która odtwarza tytułową rolę.

Trudno zdradzać wszystkie tajemnice sztuki, nie sugerujmy się jednak tytułem, oprócz Baśki w sztuce zobaczymy wiele innych postaci, przedstawicieli różnych środowisk społecznych. Oczywiście będą tam postacie i dodatnie i ujemne.„Baśkę“ przygotował Teatr Domu Wojska Polskiego, reżyserował Władysław KRASNOWIECKI, scenografia Jana KOSIŃSKIEGO. W obecnej chwili Teatr gra „Baśkę“ dla wojska, prawdopodobnie od 4 lutego przedstawienia będą otwarte."Życie Warszawy" z dnia 29 stycznia 1954r.

Jacek Kosiński 2020

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji