Wielkie otwarcie Muzeum Witolda Gombrowicza
Po trzech latach remontów i przygotowań w niedzielę zainauguruje swoją działalność pierwsze w Europie Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
- Prace rozpoczęły się w 2006 r. i trwały z przerwami do września 2009 r. Dworek był bardzo zniszczony, a do tego stoi na podmokłym terenie, więc pracy było dużo - mówi Tomasz Tyczyński, kierownik placówki. Muzeum stara się też o pieniądze na rewitalizację w przyszłym roku zieleni wokół dworku.
Z okazji otwarcia MWG w niedzielę odbędzie się piknik muzyczno-literacki, którego gościem honorowym będzie Rita Gombrowicz, żona pisarza. W programie imprezy m.in. monodram Andrzeja Seweryna oparty na "Dzienniku" Gombrowicza. - Jest to niesamowity spektakl, który pokazuje, jak wiele jeden aktor może zdziałać - zachęca Tyczyński. W niedzielę wysłuchamy też Piotra Barona, który zaprezentuje napisany specjalnie na otwarcie MWG utwór jazzowy "Tangombro". Poza tym muzyka argentyńska oraz przedwojenne szlagiery w wykonaniu grupy alTango oraz bandeonisty i akordeonisty Rafała Grząki. Na gości czekać też będzie poczęstunek.
Początek pikniku w niedzielę o godz. 12. Wszystkich chętnych do Wsoli przywiezie specjalny autobus radomskiego MPK, który wyruszy sprzed Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego o godz. 11.30, a następnie zabierze gości z powrotem do Radomia o godz. 17, po zakończeniu imprezy.
Wszelkich informacji na temat inauguracji i działalności muzeum można uzyskać pod numerami telefonów: 048 383 30 35 oraz 048 383 30 37.
W niedzielę będzie też można oczywiście obejrzeć ekspozycję "Ja, Witold Gombrowicz". Składa się ona z trzech części. Pierwsza będzie mieć charakter biograficzny. Zobaczymy m.in. dokumenty należące do rodziny pisarza, najstarszy z nich pisany cyrylicą pochodzi z XVI wieku. - Jest też mnóstwo fotografii nie tylko samego Gombrowicza, ale też jego bliskich. Komoda i lustro, które stały kiedyś w dworku we Wsoli - opowiada Jolanta Pol autorka wystawy. - Mamy też pierwsze wydanie "Ferdydurke" oraz "Pamiętnika z okresu dojrzewania" - dodaje.
W drugiej części Witold Gombrowicz przedstawia sam siebie. Na holu zamieszczono bowiem cytaty z jego wypowiedzi prezentujące jego stosunek do filozofii, życia czy literatury. Ostatni fragment ekspozycji to prezentacja Argentyny i Europy.
MWG położone jest 10 km od Radomia i 90 km od Warszawy i stanowi oddział warszawskiego Muzeum Literatury. Oficjalnie zwiedzających muzeum zacznie przyjmować od środy (...)
Muzeum Gombrowicza znajduje się przy ul. Gombrowicza 1 we Wsoli. Otwarte będzie od środy do niedzieli w godz. 10-17.