Plany Ośrodka Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych na pierwszą połowę 2005 r.
Peter Brook, Workcenter of Jerzy Grotowski oraz Międzynarodowa Szkoła Antropologii Teatru pokażą wkrótce we Wrocławiu trzy swoje spektakle.
We Wrocławiu pokaże swój najnowszy spektakl "Tierno Bokar". Historia żyjącego w zachodniej Afryce w latach 30. zeszłego wieku Tierno Bokara, mistrza sufizmu - mistycznej tradycji islamu, stała się dla Brooka pretekstem do refleksji o tolerancji i przemocy. Przedstawienie, nad którym pracował 10 lat, pokaże w Polsce tylko we Wrocławiu, i to aż sześć razy.
- Spektakl pokazuje inne oblicze islamu - zapowiada Jarosław Fret, dyrektor Ośrodka Grotowskiego. - Nie to kojarzone z terroryzmem, ale pełne zrozumienia dla kultur innych nacji.
Przez dwa kwietniowe tygodnie we Wrocławiu i w Międzynarodowym Domu Spotkań w Krzyżowej koło Świdnicy trwać będzie czternasta już sesja ISTA (Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru), kierowanej przez Eugenia Barbę, twórcę Odin Teatret w Danii. W ramach sesji poświęconej technikom aktorskim Odin Teatret wystąpi z przedstawieniem "Sen Andersena".
Nowy spektakl - "Dies Irae" w reż. Maria Biaginiego i Thomasa Richardsa, współpracowników Jerzego Grotowskiego - przedstawią na przełomie maja i czerwca aktorzy Workcenter of Jerzy Grotowski z włoskiej Pontedery.
Miasto w tym roku przeznaczyło na działalność Ośrodka aż 1,5 mln złotych.
Na zdjęciu: Sotigui Kouyaté w spektaklu "Tierno Bokar".