Artykuły

Pochód laserowych twarzy (fragm.)

Skąd się smarka na świat…

Podobno za piosenkę Flamandowie Jacques Brel został wyklęty w rodzinnej Flandrii i miał tam na­wet zakaz występów. Brel nie ob­raził Flamandów. Zaśpiewał im tyl­ko historię ich zwyczajnego życia, wykazując całą śmieszność i anach­roniczność takiej egzystencji. Wy­starczyło. Brel to kolejna silna oso­bowość, niczym soczewka pozosta­wiająca niezatarte piętno na wszyst­kim, co przez nią przeszło. Był emo­cjonalnie zaangażowany w to, co ro­bił, nawet — rozgorączkowany. Ata­kował zło, głupotę, zakłamanie, przemoc. Otaczał tkliwością uczucie przyjaźni. „Myślę, że okazywanie cierpienia świadczy o bardzo złym wychowaniu” — mówił w jednym z wywiadów. Jego piosenka Ne me quitte pas — nie opuszczaj mnie — stała się cichym, dramatycznym zawołaniem wielu ludzi w wielu osobistych i trudnych sytuacjach.

Świat Jacquesa Brela zyskał te­atralne życie w Teatrze Ateneum, gdzie Wojciech Młynarski i Emilian Kamiński przygotowali wieczór pio­senki aktorskiej, zatytułowany Brel. Jest to przede wszystkim wielki sukces talentu Michała Ba­jora, to świetna okazja do podziwia­nia Agnieszki Fatygi i Mariana Opani, a także Grażyny Strachoty i Emiliana Kamińskiego.

Życie Brela mimo pozorów suk­cesu, było dramatycznym zmaga­niem się ze światem. Świadomość prawdziwej wartości mitów pozwa­lała lepiej ocenić wartość rzeczywi­stości, ale pozbawiała złudzeń. Kon­kluzja twórczości „soczewkowego” Brela jest tragiczna. Przejmująco wyśpiewuje ją w Ateneum Fatyga:

„Jest port wielki jak świat

co się zwie Amsterdam

marynarze od lat

zdrowie pań piją tam (…)

A dżin, wódka i grog

a grog, wódka i dżin

rozpalają im wzrok

skrzydeł przydają im

żeby na skrzydłach tych

mogli wzlecieć hen tam

skąd się smarka na świat

i na port Amsterdam…”.

(tłum. W. Młynarski )

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji