11. Międzynarodowy Festiwal Giving Voice rozpocznie się we Wrocławiu
Jedenasta edycja festiwalu o światowej renomie, który do tej pory gościł wyłącznie w Walii, przenosi się do Wrocławia z okazji obchodów Roku Grotowskiego.
Ponad stu artystów z całego świata i kilkadziesiąt spektakli oraz warsztatów z pieśnią w roli głównej. Tak od niedzieli będzie wyglądać Wrocław. Dziesięciodniowy Międzynarodowy Festiwal Giving Voice to impreza wyjątkowa z kilku powodów.
Po pierwsze, to specjalna wyjazdowa edycja festiwalu, który wcześniej gościł co dwa lata w Walii. Po drugie, większość artystów, których zobaczymy, przyjedzie do Polski po raz pierwszy. Po trzecie, powód przenosin festiwalu jest zacny. Instytut im. Jerzego Grotowskiego i Centre for Performance Research zorganizują imprezę wspólnie z okazji obchodów Roku Grotowskiego.
- To nasz ukłon w stronę tradycji pracy Jerzego Grotowskiego nad głosem i ekspresją wokalną - mówi Jarosław Fret, dyrektor instytutu i Teatru ZAR. Tenże teatr, wraz z wrocławskim Teatrem Pieśni Kozła i Teatrem Chorea, który powstał w Gardzienicach Grotowskiego, to jedyni polscy goście festiwalu.
Inni artyści to m.in. czołowa pieśniarka ludowa z Armenii Hasmik Harutyunyan, która wystąpi z koncertem kołysanek i piosenek dziecięcych. Natomiast unikatowy śpiew polifoniczny canto a tenore - wpisany w 2005 roku na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO - pokaże grupa Cuncordu de Orosei z Sardynii. Warto też zwrócić uwagę na N'Faly Kouyaté z Gwinei, który, pielęgnując tradycje muzyczne ludu Mandinka, nawołuje jednocześnie do otwartości i porozumienia między kulturami.
Na festiwalu usłyszymy także unikalne pieśni w wykonaniu pochodzącego z Tan-zanii, a mieszkającego w USA Jonathana Harta Makwaia, który ukształtował własny gatunek, łącząc inspiracje klasyczne z afrykańskimi stylami wokalnymi.
***
11. Międzynarodowy Festiwal Giving Voice potrwa od 19 do 26 kwietnia, w tym roku pod hasłem "Spotkanie w pieśni". Podczas imprezy wystąpią artyści m.in. z Armenii, Austrii, Ameryki Północnej i Korsyki. Spektakle teatralne, koncerty i warsztaty odbędą się m.in. w Instytucie Grotowskiego, Teatrze Polskim, Teatrze Pieśni Kozła, kościele pw. św. Antoniego i synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu oraz w Brzezince koło Oleśnicy. Bilety na festiwalowe wydarzenia kosztują 30/40 zł i 25/30 zł. Zarezerwować je można w sekretariacie Instytutu Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27). Na niektóre spektakle i warsztaty wstęp jest wolny. Szczegóły na stronie www.rokgrotowskiego.pl.