Warszawa. Spotkanie wokół książki „Leszek Mądzik. Przejścia” w IT
Instytut Teatralny zaprasza 12 czerwca o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze” poświęcone książce Zbigniewa Taranienki „Przekaz. O teatrze Leszka Mądzika” oraz postaci legendarnego twórcy Sceny Plastycznej KUL. W rozmowie udział wezmą Małgorzata Komorowska i Jarosław Cymerman.
Instytut Teatralny zaprasza 12 czerwca o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu „Książka w teatrze” poświęcone książce Zbigniewa Taranienki „Przekaz. O teatrze Leszka Mądzika” oraz postaci legendarnego twórcy Sceny Plastycznej KUL. W rozmowie udział wezmą Małgorzata Komorowska i Jarosław Cymerman. Wstęp bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem bilety@instytut-teatralny.pl.
18 marca zmarł Leszek Mądzik (1945-2025) – scenograf, reżyser, malarz, fotograf i grafik. Był on także legendarnym twórcą Sceny Plastycznej KUL, którą założył w 1969 roku. Początkowo działała ona jako inicjatywa stanowiąca część studenckiego ruchu teatralnego, ale szybko przekroczyła jego ramy. Powstałe pod jej szyldem autorskie spektakle Mądzika, umieszczane zwykle obok Tadeusza Kantora i Józefa Szajny w obrębie „teatru narracji plastycznej”, są zjawiskiem w pełni oryginalnym i osobnym. Każdy, kto choć raz miał okazję uczestniczyć w spektaklu Sceny Plastycznej KUL, wie, że tego teatru nie można pomylić z żadnym innym.
Dziś, po śmierci ich twórcy, warto postawić kilka ważnych pytań. Co można zrobić, by zachować dziedzictwo tego teatru? Jakim językiem należy go opisywać? Może warto na nowo przemyśleć kategorie, w ramach których jest umieszczany? Czy tak osobny i swoisty fenomen ma swoich kontynuatorów? Czy wrażliwość Leszka Mądzika, jego sposób widzenia świata i kształtowania wizji scenicznej, wpłynął także na polską scenografię?
Podczas spotkania porozmawiamy o Leszku Mądziku, jego teatrze i książce Zbigniewa Taranienki „Przekaz. O teatrze Leszka Mądzika”, która ukazała się w 2024 roku przy wsparciu m.in. Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
W rozmowie udział wezmą: Małgorzata Komorowska i Jarosław Cymerman.
13 czerwca ukaże się 89. numer „Raptularza”, w całości poświęcony Leszkowi Mądzikowi. Do 22 września w Muzeum Śląskim w Katowicach można oglądać wystawę „Światło i mrok. Teatr Leszka Mądzika”, której scenariusz opracował zmarły artysta.
Biogramy
Prof. Małgorzata Komorowska – kierowniczka Katedry Scenografii Wydziału Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zrealizowała kilkadziesiąt spektakli i przedstawień performatywnych, od kilkunastu lat zajmuje się głównie malarstwem (wystawy indywidualne w Zakopanem, Krakowie i Katowicach, Częstochowie i Sopocie) oraz tworzeniem instalacji. Autorka wielu publikacji, m.in. „Scenografia w ASP w Krakowie. Od Wyspiańskiego do czasów współczesnych”. Przez wiele lat spotykała się z Leszkiem Mądzikiem przy różnych przedsięwzięciach, m.in. była jurorką konkursu o Złotą kieszeń Festiwalu Scenografii i Kostiumu w latach 2020–2024. W roku 2018 na zaproszenie Leszka Mądzika w prezentowała swoje prace w Galerii Sceny Plastycznej.
Dr hab. Jarosław Cymerman – adiunkt w Katedrze Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2015-2019 kierował Muzeum Literackim w Lublinie, w latach 2019-2025 był zastępcą dyrektora ds. programowych w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Zajmuje się historią teatru, dramaturgią XIX i XX wieku, a także twórczością Józefa Czechowicza. Współpracował z Leszkiem Mądzikiem w trakcie realizacji spektaklu „Czas kobiety” w Teatrze Starym w Lublinie w 2015 roku oraz podczas organizacji Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w budowie” w Lublinie w latach 2017-2024. W 2020 roku zredagował książkę „Otwieranie czasu” wydaną z okazji 50-lecia Sceny Plastycznej KUL.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc konieczna jest rezerwacja. Można jej dokonać pod adresem: bilety@instytut-teatralny.pl. Rezerwacja będzie ważna po otrzymaniu wiadomości potwierdzającej, która zostanie wysłana w ciągu trzech dni roboczych. Osoby, które nie dokonały rezerwacji, będą wpuszczane w ramach dostępnych miejsc.