Warszawa. Rusza nowa strona internetowa prezentująca dorobek projektu Odzyskana awangarda
Instytut Teatralny zaprasza na nową stronę internetową prezentującą dorobek projektu Odzyskana awangarda. Na stronie znajduje się archiwum wiedzy o awangardzie teatralnej Europy Środkowo-Wschodniej: nagrania wideo, artykuły, biogramy, idee i mapa z najważniejszymi miejscami związanymi z zagadnieniem.
Instytut Teatralny zaprasza na nową stronę internetową prezentującą dorobek projektu Odzyskana awangarda, która dostępna jest bezpłatnie pod adresem oa.encyklopediateatru.pl. Na stronie znajduje się archiwum wiedzy o awangardzie teatralnej Europy Środkowo-Wschodniej: nagrania wideo, artykuły, biogramy, idee i mapa z najważniejszymi miejscami związanymi z zagadnieniem.
Projekt Odzyskana awangarda rozwija się w Instytucie Teatralnym od 10 lat. Pierwsze, jeszcze nieformalne, spotkania grupy badaczek i badaczy awangardy teatralnej z Europy Środkowo-Wschodniej odbyły się w Warszawie w 2015 roku. Następnie podejmowaliśmy próby uzyskania stabilnego finansowania, które wsparłoby badania naukowe oraz wydarzenia inspirowane ideami międzywojennych awangardzistów z tego regionu Europy. W 2017 roku, ogłoszonym w Polsce Rokiem Awangardy, udało się zrealizować pierwszą publikację – antologię tekstów źródłowych z 11 krajów (Bułgarii, Chorwacji, Czech, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier), tłumaczonych z języków oryginalnych, pod redakcją Ewy Guderian-Czaplińskiej i Małgorzaty Leyko, a także pierwszą konferencję o przestrzeniach awangardy, która odbyła się w Instytucie Teatralnym. W następnych latach realizowaliśmy kolejne konferencje, spektakle teatralne, wystawy, spotkania oraz publikacje.
Dzięki długoletniemu finansowaniu z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego udało się wydać aż 6 publikacji, w tym wyjątkowy leksykon międzywojennej awangardy teatralnej Europy Środkowo-Wschodniej pod redakcją Dariusza Kosińskiego, wydany w języku angielskim wraz z Performance Research Books, przy którym pracowało 22 badaczek i badaczy awangardy teatralnej. Historia realizacji projektu jako kalendarium wydarzeń jest dostępna na stronie oa.encyklopediateatru.pl – dla zainteresowanych udostępniliśmy wiele godzin materiałów wideo z konferencji i dyskusji, informacje o wszystkich publikacjach z udostępnionymi wstępami i wybranymi rozdziałami przetłumaczonymi na język angielski i/lub polski.
Strona oa.encyklopediateatru.pl powstała, aby pobudzić zainteresowanie współczesnych twórców i twórczyń teatru środkowo-europejską awangardą teatralną lat 20. i 30. XX wieku, a także aby ułatwić badaczkom i badaczom teatru dotarcie do informacji. Dążymy do tego, aby zebrane i dyskutowane materiały w jak największym stopniu były dostępne w języku polskim i angielskim.
Zjawiska (osoby – idee – przestrzenie teatralne), przygotowane przez zespół ekspercki na potrzeby publikacji, odsyłają do dalszych informacji. Strona zawiera mapy zarówno zjawisk historycznej awangardy jak i projektu, przedstawiając wizualnie różne trajektorie oraz mobilność osób i idei. Repozytorium artykułów, wyimków z książek, nagrań wideo pozwala na eksplorację konkretnych wątków.
Projektantem strony jest Janusz Legoń, biogramy i kontakty do badaczek i badaczy można znaleźć w zakładce Zespół, stronę redagują Krystyna Mogilnicka i Karolina Wyrzykowska, tłumaczenia zjawisk są autorstwa Krystiana Kamińskiego i Magdaleny Szwedowskiej. Kończąc pewien etap projektu Odzyskana awangarda mamy nadzieję na kontynuację. Zapraszamy do korzystania ze strony.
ODZYSKANA AWANGARDA
Międzynarodowy projekt, którego celem jest udokumentowanie i przedstawienie dorobku awangardy teatralnej Europy Środkowo-Wschodniej. Odwołuje się bezpośrednio do przedsięwzięć teatralnych pierwszej połowy XX wieku jako źródła inspiracji dla współczesnych twórców i twórzyń, redefiniując przy tym zjawisko historycznej awangardy z obecnej perspektywy wypracowanej przez historyków, historyczki oraz praktyków i praktyczki kultury z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach projektu powstały liczne publikacje, odbyły się konferencje naukowe oraz udostępniona została strona internetowa (oa.encyklopediateatru.pl).