Artykuły

Za pomocą tańca można przedstawić każde uczucie

Zatańczyli już między innymi tekst Samuela Becketta i obrazy Fridy Kahlo. Teraz członkowie Teatru Okazjonalnego wytańczą poezję. A nawet prawie cały tomik — Pana Cogito Zbigniewa Herberta.

Premiera Alchemika halucynacji (na zdjęciu) — widowiska inspirowanego wierszami Herberta — odbędzie się 15 grudnia w Sopocie. Tytuł spektaklu nawiązuje do fragmentu wiersza Pan Cogito o magii: „zziajani alchemicy halucynacji/ produkują/ nowe dreszcze/ nowe kolory/ nowe jęki”. Będzie to kolejne przedstawienie taneczne, w którym członkowie Teatru Okazjonalnego — czyli Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk — przekładają na ruch inne sztuki.

Wcześniej tańczyli między innymi jednoaktówkę Kwadrat Samuela Becketta (spektakl Kwadrat. Wersja 6), obrazy Fridy Kahlo (Viva la Vida) oraz szkice Leonarda da Vinci (Helikopter Tanz Streichquartett).

— Uważam, że za pomocą tańca można przedstawić wszystko — mówi Jacek Krawczyk. — Jest on tak samo językiem, jak słowo i ruch w teatrze dramatycznym. Oczywiście w przypadku poezji nie jest to zadanie najprostsze, Alchemik wyobraźni jest dla nas dużym wyzwaniem. Jednak wytańczyć, oddać za pomocą gestów i mowy ciała da się każde uczucie. Nie będzie to proste dla nas i pewnie spektakl też nie będzie najłatwiejszy w odbiorze.

Bezpośrednim impulsem do realizacji Alchemika wyobraźni było siedem utworów, wybranych z tomu Pan Cogito Zbigniewa Herberta. — Jest on bardzo ważnym poetą, jego wiersze niosą uniwersalne przesłanie — uważa Krawczyk. — Co prawda, Herbert pisał je jako wyraz buntu przeciwko systemowi totalitarnemu, jakim był komunizm, jednak my całkowicie odcinamy się od skojarzeń politycznych. Chcemy przedstawić ludzkie rozterki, walkę o godność człowieka. A każdy z nas w Panu Cogito może odnaleźć cząstkę siebie.


Teatr Okazjonalny Alchemik halucynacji (widowisko inspirowane tomem poezji Pan Cogito Zbigniewa Herberta). Koncept, choreografia i wykonanie: Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk, muzyka Rafał Dętkoś, scenografia Jacek Krawczyk, kostiumy Jola Słoma i Mirek Trymbulak. Sopocka Scena Off de BICZ (Teatr na Plaży, ul. Mamuszki 2), premiera 15 grudnia godz. 19.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji