Ocalały z pogromu Żyd chroni się w klasztorze. "Dzień gniewu" z aktorem z Teatru Wierszalin
Twarz Teatru Wierszalin, Rafał Gąsowski, gra jedną z głównych ról w spektaklu Teatru Telewizji "Dzień gniewu". W poniedziałek (25 listopada), spektakl opowiadający dramatyczną historię z czasów II wojny światowej, obejrzeć można w TVP 1 o godz. 21.
Gąsowski to od blisko 20 lat sztandarowy aktor supraskiego Wierszalina, w którym stworzył mnóstwo przejmujących kreacji.
W ciągu ostatnich kilku lat to m.in. główne role w spektaklach-adaptacjach tekstów Mickiewicza w reżyserii Piotra Tomaszuka, dźwigające niemal cały ciężar przedstawienia, niezwykle wymagające i emocjonalne: "Dziady. Noc Pierwsza", "Dziady. Noc Druga" czy "Wykład" na podstawie "Ksiąg narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego".
W ostatniej premierze, "Teatr, którego nie było" (na podstawie "Sędziów" Wyspiańskiego), gra samego Wyspiańskiego.
Tym razem jednak w telewizyjnym spektaklu Gąsowski kompletnie zmieni anturaż - mierzy się z rolą komendanta SS "Borna".
Żydowski uciekinier
"Dzień gniewu" to tekst z 1962 r. napisany przez Romana Brandstaettera, pisarza i poetę wywodzącego się z rodziny żydowskiej, który podczas pobytu w Jerozolimie przeszedł na katolicyzm.
W swojej twórczości mówi o dylematach wiary, rozdarciu, cierpieniu, sensie życia. I to wszystko znalazło też ujście w "Dniu gniewu", historii z czasów II wojny światowej. Dla Teatru Telewizji spektakl wyreżyserował Jacek Raginis-Królikiewicz.
W niewielkim miasteczku trwa właśnie obława na Żydów, a jeden z ocalałych - Emanuel Blatt - otrzymuje schronienie w pobliskim zakonie. W zakonie pojawia się też Born, którego z przeorem łączy niejednoznaczna relacja.
Obok Rafała Gąsowskiego w obsadzie są też: Radosław Pazura (Przeor), Jan Marczewski (Emanuel Blatt), Natalia Rybicka (Julia Chomin), Daniel Olbrychski (Konspirator), Zbigniew Moskal, Marek Nędza, Michał Barczak, Przemysław Dakowicz (Ojcowie zakonni), śpiewacy zespołu Bornus Consort: Marcin Bornus-Szczyciński, Robert Pożarski, Robert Lawaty, Mirosław Borczyński, Stanisław Szczyciński, Paweł Szczyciński (Ojcowie zakonni), Krzysztof Szczerba (Furtian), Bartosz Warwas, Piotr Kococik (Esesmani) i inni.
Z rodu Raginisa
Tu warto dodać, że autor scenariusza i reżyser spektaklu Jacek Raginis-Królikiewicz w swoją historię rodzinną też ma wpisany wojenny dramat, a także kwestie dylematu honoru i poświęcenia. Jest spokrewniony z kpt. Władysławem Raginisem, bohaterem "polskich Termopil", czyli obrońcy odcinka "Wizna" (we wrześniu 1939 r. w Górze Strękowej niedaleko Wizny, obok trasy Białystok-Łomża, 700 polskich żołnierzy pod jego dowództwem powstrzymywało prących na południowy wschód Niemców; Raginis rozerwał się granatem w bunkrze, broniąc polskich pozycji do śmierci).
Babcia Jacka Raginisa-Królikiewicza, Maria Morawska z domu Raginis, była rodzoną siostrą kpt. Raginisa. Prawie dekadę temu reżyser wraz z synami uczestniczył w uroczystości pochówku - już godnego, z honorami - kapitana na Górze Strękowej.
W pracy nad spektaklem dla Teatru Telewizji towarzyszyli mu jeszcze m.in.:
Zdjęcia: Przemysław Niczyporuk
Scenografia: Marcin Buśko
Kostiumy: Izabela Stronias
Muzyka: Marcin Szczyciński, Stanisław Szczyciński
Montaż: Szymon Sabarański
Czas: 84 min. Teatr Telewizji, "Dzień gniewu", TVP 1, 25 listopada 2019 r., godz. 21.