Amatorzy do teatru! Powszechny zaprasza dzieci na warsztaty, a dorosłych do czytania
W nowym sezonie artystycznym Teatr Powszechny planuje zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia będą bezpłatne, a spotkania organizacyjne odbędą się w najbliższych dniach.
Warsztaty dla dzieci młodszych (uczniów klas I-III) poprowadzi aktor Teatru Powszechnego Przemysław Bosek. Znajdą się w nich zajęcia z elementami teatru lalkowego, wykorzystujące formę zabawową do prezentacji podstawowych pojęć teatralnych i rozbudzania wrażliwości artystycznej. Zwieńczone zostaną publicznym pokazem wspólnie przygotowanego spektaklu. Spotkanie organizacyjne 5 października o godz. 10 w sali 230 (wejście B). Dzieci są proszone o przygotowanie wiersza i piosenki.
Warsztaty teatralne dla dzieci starszych (klasy IV-VIII) poprowadzi dramaturg Teatru Nowego w Poznaniu Michał Pabian. Podczas zajęć uczestnicy odbędą ćwiczenia ogniskowane wokół interpretacji tekstu literackiego, podstawowych zadań aktorskich, budowania postaci i współpracy w grupie. Cykl spotkań zakończy się pokazem przedstawienia powstałego w trakcie warsztatów. Spotkanie organizacyjne 7 października o godz. 16.30 w sali 415 (wejście B).
Dorośli i młodzież mogą zaś wziąć udział w czytaniu dramatów z udziałem widzów. Opiekunem reżyserskim spotkań będzie również Michał Pabian. Spotkanie organizacyjne 4 października o godz. 18, sala 415 (wejście B).
Cykl czytań zainauguruje brawurowa tragikomedia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej "Baba-Dziwo" już 7 października o godz. 18 na Scenie Kotłownia.
- To zabawna, naszpikowana ironicznymi aluzjami satyra polityczna napisana na zamówienie jednego z teatrów na kilkanaście miesięcy przed wybuchem II wojny światowej i grana w Warszawie jeszcze 31 sierpnia oraz 1 września 1939 roku. Autorka stawia diagnozę na temat ludzi niepotrzebnych i odrzuconych ze społeczeństwa, którzy gdy sięgają po władzę w odpowiednim momencie w historii, stają się tyranami - przypomina Jolanta Korłub-Ogonkowska z Powszechnego. - Czy po 80 latach sztuka okaże się aktualnym komentarzem dzisiejszych czasów? Po spotkaniu zapraszamy na dyskusję publiczności z reżyserem i aktorami na temat przeczytanego tekstu.
Zgłoszenia przyjmuje (drogą telefoniczną i e-mailową) Jolanta Korłub-Ogonkowska, tel. 48 386 52 08, e-mail: jolantakorlub@teatr.radom.pl