Nowości w Szekspirowskim
Gdański Teatr Szekspirowski to więcej niż tylko teatr. Jest szczególnym punktem kulturalnym na mapie Pomorza, w którym można znaleźć spektakle, koncerty i projekcje filmowe.
Koniec wakacji i początek jesieni w GTS będzie wyjątkowo obfitujący w wydarzenia. Czeka nas wiele unikatowych, ciekawych i różnorodnych występów.
*
Julia Pietrucha
23 sierpnia na scenie GTS wystąpi artystka Julia Pietrucha, której koncerty znane są z ciekawej aranżacji i dźwięków ukulele. Zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego, inspirowanego nadmorskim klimatem, albumu "Postcards from the seaside". Materiał powstał w niecały rok, a nowe kompozycje, wzbogacone o mocniejsze brzmienia, przeplatane są delikatnymi balladami. Do już dobrze znanych nam instrumentów dołączyła mandolina i puzon.
*
Teatr Pieśń Kozła
Pod koniec sierpnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim wystąpi znany na świecie Teatr Pieśń Kozła, prezentując dwa mocne tytuły w reżyserii Grzegorza Brala - "Hamlet - komentarz" i "Pieśni Leara" [na zdjęciu]. 25 sierpnia na scenie pojawiają się postaci obecne oraz nieobecne na kartach dramatu "Hamlet". Grzegorz Bral stworzył spektakl, który jest dopowiedzeniem tego, co Szekspir w swoim dziele tylko zasygnalizował, a czego nie powiedział wprost. Przyglądamy się temu, co dzieje się w głowach bohaterów i snujemy przypuszczenia, co doprowadziło do jednej z najbardziej znanych z literackich tragedii.
Z kolei "Pieśni Leara", które zobaczymy 27 sierpnia, nie stanowią linearnej opowieści, lecz ukazują świat energii i rytmów rządzących szekspirowskim dramatem. Kluczowe sceny z "Króla Leara", posłużyły twórcom za inspirację do snucia historii za pomocą słów, gestów i muzyki, bo tutaj właśnie ona kreuje relacje międzyludzkie.
*
Muzyczny "kosmita" Com Truise wystąpi w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 3 września. Artysta zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty "Persuasion System", w której porzuca dawną narrację, osiadając w zupełnie nowym czasie, naznaczonym zmianą - ale już na tej planecie, w teraźniejszości. Jest to, jak dotąd, najbardziej "uziemione" i najbardziej osobiste z jego dzieł. Ten koncert to gratka dla fanów muzyki elektronicznej i klimatów lat 80., do których przeniosą nas wizualizacje nawiązujące do kultury imprez i technologii tamtych lat.
*
Tydzień Japoński
Na początek jesieni Gdański Teatr Szekspirowski przygotował kolejną odsłonę cyklu "Teatry Europy i Świata". W dniach 4-9 października czeka nas spotkanie ze współczesną kulturą Japonii. W programie Tygodnia Japońskiego zobaczymy dwa spektakle oparte na twórczości jednego z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy japońskich, Terayamy Shujiego. "Nuhikun - Wskazówki dla poddanych" w reż. J.A Seazer, opowiada o losach poddanych, urzędujących pod nieobecność pana w jego wielkiej posiadłości. Z kolei spektakl "Kyojin Kyoiku"/ "Klasa Szaleńców" w reż. Kazufumi Nagano, to historia tajemniczej wieści o szaleństwie jednego z członków rodziny. Na rodzinnym spotkaniu dochodzi do kłótni, podczas której jeden oskarża drugiego o bycie tytułowym szaleńcem.
Poza spektaklami w ramach Tygodnia Japońskiego odbędzie się przegląd współczesnego kina, wystawy plakatów i malarstwa, spotkania literackie oraz wykłady poświęcone kulturze i obyczajom. Tydzień Japoński jest częścią festiwalu INLANDIMENSIONS (International Interdyscyplinary Arts Festival - Międzynarodowy Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki // Gdańsk - Wrocław - Poznań 2019).
W kalendarzu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego każdy znajdzie coś dla siebie.
Szczegóły i bilety: www.teatrszekspirowski.pl. Kasa Teatru czynna jest codziennie w godzinach 14-19.