Piotr Tomaszuk będzie dyrektorem Teatru Wierszalin przez kolejne pięć lat
Zarząd Województwa zdecydował o powołaniu Piotra Tomaszuka na pięć kolejnych sezonów artystycznych. Znany reżyser i współtwórca Teatru Wierszalin istniejącego od 1991 roku nadal będzie prowadził tę słynną poza granicami kraju kompanię artystyczną.
Powołanie to jak na razie procedura formalna - Piotr Tomaszuk decyduje o wizji artystycznej teatru praktycznie od początku jego istnienia. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad z drobnymi wyjątkami reżyser sam pisze scenariusze swoich spektakli i sam je reżyseruje. Teatr Wierszalin i jego dyrektor właściwie więc zrosły się w jedno. Ale od 12 lat teatr jest Instytucją Kultury Województwa Podlaskiego współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i finansowaną przez samorząd wojewódzki, co oznacza, że procedury związane z powołaniem dyrektora na kolejne sezony artystyczne są niezbędne.
Decyzję o kolejnym powołaniu Tomaszuka na dyrektora podjął we wtorek (28.08) zarząd województwa podlaskiego.
Jak informuje portal Urzędu Marszałkowskiego Wrota Podlasia - umowa podpisana przez marszałka Jerzego Leszczyńskiego, wicemarszałka Macieja Żywnę i Piotra Tomaszuka obowiązywać będzie od 1 września 2018 roku do 31 sierpnia 2023 roku.
Plany
Wiadomo już też, co Tomaszuk planuje na kolejną "pięciolatkę". Od kilku lat teatr zgłębia i przenosi na scenę twórczość Adama Mickiewicza, a teraz Piotr Tomaszuk chciałby doprowadzić do sytuacji, o czym mówi od jakiegoś czasu - by Wierszalinowi został nadany status instytucji zajmującej się wszechstronnym teatralnym badaniem twórczości Adama Mickiewicza.
Wierszalin znów wzywa duchy. Ewangeliczny Mickiewicz na scenie
To oznacza więc kolejne mierzenie się z tekstami wieszcza, ale też innych twórców romantycznych, m.in. Słowackiego, Norwida i Schillera. A także Christophera Marlowe'a.
I to właśnie dzieło tego ostatniego stałoby się inspiracją do pierwszej premiery Wierszalina w tym sezonie. "Tragiczne dzieje doktora Fausta" według scenariusza i w reżyserii Tomaszuka zaplanowane są na 27 października. Z kolei "Ballady i romanse" Mickiewicza (również w reżyserii i wedle scenariusza dyrektora) swoją premierę miałyby w marcu przyszłego roku.
W obu przypadkach aktorów Wierszalina wspierać będzie ekipa doskonale czująca ducha tego teatru - Mateusz Kasprzak (scenografia) oraz Jacek Hałas (muzyka). W spektaklu o Fauście kompozytorowi muzycznie towarzyszyć będą też Adrian Jakuć-Łukaszewicz oraz Piotr Tomaszuk.