Jubileusz Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego. Pierwszy teatr na Podzamczu
Nowa scena kameralna Teatr Otwarty powstała w Szczecinie. W piątek, w piwnicach Galerii "Entasis" Macieja Włosińskiego na Podzamczu, otworzył ją jej inicjator i twórca Henryk Gęsikowski.
Wśród gości byli uczestnicy obchodów jubileuszu Towarzystwa Polsko-Szwedzkiego: 80-lecia jego działalności w Polsce i 20-lecia w Szczecinie, m.in. Eva Emnus, konsul generalny Królestwa Szwecji w Gdańsku, i Zygmunt Meyer, marszałek województwa. Dzieje towarzystwa krótko przypomnieli wiceprezesi zarządu głównego Włodzimierz Prywałow i Waldemar Kopczyński, jednocześnie prezes oddziału w Szczecinie.
Kopczyński zwrócił uwagę zwłaszcza na kontakty ze Skanią, wchodzącą w skład Euroregionu "Pomerania". Następnie otwarta została wystawa prac plastycznych szwedzkiej artystki Anny Brag i szczecinianina Jana Szewczyka. Drugą wystawę, obrazów Przemysława Cerebież--Tarabickiego i Wojciecha Zielińskiego, otwarto w Galerii Trystero.
W sobotę Jarosław Eysymont otworzył w Galerii Sztuki Piastów 75 wystawę obrazów "Kolory Skanii". Po południu w Teatrze Otwartym zaprezentowany został program kabaretowy, a wieczorem w Camarillo Jazz Club koncertowali muzycy ze Szwecji. Wczoraj Lars Petersson otworzył wystawę kowalstwa artystycznego "Made in Skane".
W latach dziewięćdziesiątych Towarzystwo Polsko-Szwedzkie działało w Szczecinie bardzo aktywnie, ostatnio jakby mniej. Być może miejscem prezentacji szwedzkiej kultury stanie się właśnie Teatr Otwarty pierwszy teatr na Podzamczu. Pierwszą premierą, którą przygotowuje, jest "Panna Julia" Augusta Strindberga.