Dziewczynki, kobiety i matki
Gdański Teatr Szekspirowski będzie świętował Dzień Matki i stulecie uzyskania praw wyborczych przez Polki trzema spektaklami poświęconymi kobietom.
Pod koniec maja, zaraz po zakończeniu gdyńskiego festiwalu R@Port, trójmiejscy miłośnicy teatru znów będą mieli okazję obejrzeć kilka ciekawych spektakli zrealizowanych przez zespoły z innych części kraju. Wszystko za sprawą cyklu pokazów przygotowanych w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim z podwójnej okazji: przypadającego 26 maja Dnia Matki i całorocznych obchodów stulecia nabycia przez polskie kobiety praw wyborczych.
Cykl zatytułowany został "Dziewczynka - Kobieta - Matka", a poszczególne spektakle odwoływać się będą do tych trzech wymiarów kobiecości. W piątek, 25 maja, będzie można zobaczyć "Dziewczynki" [na zdjęciu], spektakl zrealizowany w Teatrze Studio w Warszawie, w sobotę, 26 maja w programie cyklu znalazło się przedstawienie "Projekt: Matka" Teatru Kana ze Szczecina, a trzydniową prezentację kobiecych spektakli zakończy "Kobietostan. Chór na jedną aktorkę", przedstawienie będzie można zobaczyć w niedzielę, 27 maja.
"Dziewczynki" w reżyserii Małgorzaty Wdowik na podstawie tekstu Weroniki Murek to wynik niezwykłego eksperymentu opartego na wywiadach z kilkuletnimi dziewczynkami, badających ich świadomość własnego ciała, własnych potrzeb, możliwości i ograniczeń. To dziecięca opowieść, więc na scenie stają dzieci, dorośli - dwie kobiety, zagrane przez Ewelinę Żak i Dominikę Biernat - wkraczają do tego świata tylko na chwilę i na zasadzie gościa, a nie kogoś, kto kontroluje tę opowieść albo nią steruje.
"Projekt: Matka" to sceniczna wersja tekstów z popularnych, zwłaszcza wśród młodych rodziców, blogów o macierzyństwie. Adaptacji i reżyserii zwierzeń dotyczących pierwszych miesięcy życia dziecka i wiążących się z tym emocji i problemów podjął się Mateusz Przyłęcki. Trzy aktorki wcielają się w młode matki i bez zahamowań opowiadają o tym, czym jest macierzyństwo i jak się żyje z nowo narodzonym potomkiem. Tekst spektaklu bywa naturalistyczny, czasem wręcz brutalny, ale jednocześnie mocno wzrusza. Jak głosi tytuł jednego z blogów, z którego teksty złożyły się na to przedstawienie, jest to "macierzyństwo bez lukru".
"Kobietostan" wreszcie to seria opowieści tych kobiet, które na ogół nie mają głosu, nikt ich o nic nie pyta i nie mają miejsca, żeby zaprezentować swoje zdanie i wyartykułować swoje problemy. Materiał, który posłużył do stworzenia spektaklu w reżyserii Joanny Lewickiej, oparty został na rozmowach z kobietami odsiadującymi wyroki w zakładach karnych albo przebywającymi w domach opieki. Z ich marzeń zbudowane zostaje na scenie fikcyjne państwo, tytułowy Kobietostan, miejsce, w którym kobiety mogą żyć takim życiem, jakim chciały żyć, pozbawionym narzucanych przez świat obowiązków i ograniczeń.
Program
Piątek, 25 maja, godz. 18, "Dziewczynki" Weroniki Murek, reżyseria Małgorzata Wdowik, bilety 60 zł
Sobota, 26 maja, godz. 18, "Projekt: Matka", adaptacja i reżyseria Mateusz Przyłęcki, bilety 20-50 zł
Niedziela, 27 maja, godz. 18, "Kobietostan. Chór na jedną aktorkę", reżyseria Joanna Lewicka, bilety 30-40 zł Gdańsk, Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Bogusławskiego 1