Przyjemnie i nie - miłość i inne demony
Kończy się XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W programie jeszcze spektakle z Krakowa i Warszawy oraz druga premiera gospodarza.
W piątek i w sobotę festiwalowa publiczność obejrzy "Sekretne życie Friedmanów" Marcina Wierzchowskiego i Daniela Sołtysińskiego (Teatr Ludowy w Krakowie). Spektakl nagrodzony Grand Prix X edycji festiwalu Boska Komedia bierze za punkt wyjścia autentyczne zdarzenie. Pod koniec lat 80. XX w. w USA Friedmanów - ojca i syna - oskarżono o molestowanie seksualne dzieci w trakcie zajęć z informatyki. Zostali skazani. W 2003 roku dokument o rodzinie nakręcił Andrew Jarocki. Film "Capturing the Friedmans" był nominowany do Oscara i to właśnie nim zainspirował się Marcin Wierzchowski Reżyser opowiada, że nie zrobił spektaklu o pedofilii, tylko o "rodzinie, która próbuje przetrwać nagonkę". "Casus Friedmanów przekracza ciasne ramy kulturowe, pozwala odkryć mityczną tkankę tej historii i godną Sofoklesa tragiczność losów jej bohaterów" - piszą twórcy spektaklu.
"Sekretne życie Friedmanów rozpocznie się o godz. 18, w Teatrze Powszechnym (ul. Legionów 21).
W niedzielę i poniedziałek drugą festiwalową premierę zaprezentuje zespół Powszechnego. "Love-book" w reżyserii i według scenariusza Michała Siegoczyńskiego oparty jest na powieści Matthew Quicka "Poradnik pozytywnego myślenia" i jej filmowej adaptacji (reż. David Russell). Główny bohater, Pat, marzy o powrocie byłej żony. Czy pozytywne myślenie wystarczy?
W obsadzie: Karolina Łukaszewicz, Zuzanna Zielińska, Filip Jacak i Jakub Kotyński. Spektakl można zobaczyć o godz. 19.15, na Malej Scenie Powszechnego.
Ostatnim spektaklem XXIV edycji przeglądu jest "Wujaszek Wania" Czechowa w reż. Iwana Wyrypajewa (Teatr Polski w Warszawie), z gwiazdorskimi rolami Karoliny Gruszki, Macieja Stuhra i Andrzeja Seweryna. Rozpocznie się w czwartek o godz.19 na Dużej Scenie Powszechnego.
Biletów na spektakle już nie ma, ale przed każdą prezentacją sprzedawane są wejściówki na wolne miejsca (40 zł). Po przedstawieniach z publicznością spotykają się twórcy. Rozmowy prowadzi Łukasz Drewniak.
W niedzielę o godz. 14 warto wziąć udział w panelu dyskusyjnym "Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny". O haśle XXIV edycji porozmawiają Jowita Budnik, Agata Duda-Gracz, Magdalena Łazarkiewicz i Iwan Wyrypajew. Moderować będzie Łukasz Maciejewski.