Graindelavoix i Adam Strug z Monodią Polską na Festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale
Słynny belgijski zespół wokalny Graindelavoix i Adam Strug z Monodią Polską - to gwiazdy festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale. Ich wspólny koncert w najbliższą sobotę w archikatedrze św. Jana.
Ten koncert zapowiada się sensacyjnie: belgijski zespół wokalny Graindelavoix pod kierunkiem Björna Schmelzera uważany za największą awangardę wśród wykonawców muzyki średniowiecza i renesansu, wystąpi razem z Adamem Strugiem, pieśniarzem, znawcą polskiej muzyki tradycyjnej, założycielem zespołu Monodia Polska.
Graindelavoix zasłynął intrygującymi interpretacjami polifonicznej muzyki sakralnej Johannesa Ockeghema, Josquina des Pres, średniowiecznych mistyków, minstreli, a ostatnio "Mszy Notre Dame" Guillaume'a de Machaut.
Z kolei Monodia Polska to zespół śpiewaczy praktykujący polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach zebranych przez Adama w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych.
Sam Strug jest głęboko zanurzony w polską tradycję ludową, szczególnie z Mazowsza, które poznał dzięki swojej babce, wiejskiej śpiewaczce, opłakującej pogrzeby, i własnym badaniom na wsi polskiej. To nie będzie jego pierwsza współpraca z muzykami ze świata muzyki klasycznej - dwa lata temu wspólnie z Kwadrofonikiem nagrał płytę z polskimi pieśniami żałobnymi ("Requiem ludowe"), co dało niezwykły, wstrząsający efekt artystyczny.
- Graindelavoix uważany jest za największą awangardę. Tworzą go artyści, którzy wykonują muzykę średniowiecza i renesansu tak, jak nikt wcześniej się na to nie odważył. Jest to interpretacja przełamująca schematy akademickie, ożywiająca tę wielowiekową muzykę, budząca skrajne opinie. Niektórzy uważają, że to nie powinno tak być, bo anioły inaczej śpiewają. Ale my wierzymy, że to jest właśnie ten kierunek, w którym trzeba iść, jeśli chodzi o wykonywanie repertuaru dawnego - uważa mediewista Łukasz Kozak, który wraz z muzykolożką Sonią Wronkowską jest kuratorem muzycznej części festiwalu Nowe Epifanie/Gorzkie Żale.
Na festiwalu odbędą się trzy koncerty muzyki dawnej z udziałem Graindelavoix i Adama Struga ("Triduum Polskie" - 4 marca), Agnieszki Budzińskiej-Bennett i jej Ensemble Peregrina ("Rusz się stworzenie" - 12 marca) oraz skrzypka Roberta Bachary ("Rosa mystica" - 19 marca).
Autorski program koncertów oraz dobór artystów jest dziełem wspomnianych kuratorów. - Wzorujemy się na starej metodzie dilerów narkotykowych: na początku damy publiczności najlepszy towar, żeby udowodnić, że nie potrafi bez tej muzyki żyć - żartuje Łukasz Kozak.
Na zachętę zatem wystąpi Graindelavoix i Monodia Polska pod kierunkiem Adama Struga. Program koncertu skupia się na pasyjnej średniowiecznej sekwencji "Stabat Mater", która inspirowała wielu kompozytorów.
SOBOTA, 4 marca, godz. 20.30, bazylika archikatedralna św. Jana, ul. Kanonia 6, bilety: 25 zł.
FESTIWAL NOWE EPIFANIE /GORZKIE ŻALE
To wydarzenie, które ma towarzyszyć ludziom podczas Wielkiego Postu. Nie tylko wierzącym. Motto tegorocznej edycji festiwalu: "Oto Matka Twoja". W programie oprócz koncertów liczne spotkania, warsztaty, pokazy filmowe, a także spektakle, m.in. dwie premiery: "Wyzwolenia" Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego w Teatrze Studio (9 marca) i "Historii Jakuba" - nowej sztuki Tadeusza Słobodzianka w Teatrze Dramatycznym na Scenie na Woli (17 marca). Festiwal potrwa do 10 kwietnia. Program: noweepifanie.pl