O przemijaniu i odchodzeniu. Wystawa "Warstwy mroku" Leszka Mądzika
W Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim można oglądać wystawę prac reżysera i plastyka Leszka Mądzika, założyciela Sceny Plastycznej KUL.
Głównym obszarem zainteresowań Leszka Mądzika jest teatr. Artysta sam pisze scenariusze do swoich przedstawień. Dodatkowo projektuje do nich scenografię. Tworzy także plakaty oraz wykonuje zdjęcia, będące efektem licznych podróży artystycznych Sceny Plastycznej. Te trzy aspekty działalności artystycznej Mądzika wraz z dodatkowymi instalacjami składają się na sporych rozmiarów wystawę "Warstwy mroku".
Jedyna taka retrospektywa
Jest to wystawa wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy w historii aktywności twórczej Leszka Mądzika scenografia, plakat i fotografia spotkały się w jednym miejscu - w dawnym pałacu Donnersmarcków w Nakle Śląskim. Rozmach tej ekspozycji nie byłby możliwy, gdyby nie wielkie przestrzenie instytucji. Twórca Sceny Plastycznej poszukiwał akurat do tego przedsięwzięcia odpowiedniego miejsca. - Zamek dał mi szansę, której do tej pory nie miałem, szansę stworzenia "pokojów pamięci", pozwalających zajrzeć do tego, co robiłem w ciągu minionych 47 lat. Spojrzałem na to wstecz po raz pierwszy i chciałem się tym z państwem podzielić - mówi Mądzik.
Cały pałac prac
Leszek Mądzik to artysta, który skrótem myślowym i symbolem mówi o rzeczach fundamentalnych. Dotyka transcendencji, przemijania, czasu, ciała. I te właśnie aspekty można dostrzec na ekspozycji. Plakaty, zdjęcia ze wszystkich spektakli Sceny Plastycznej KUL oraz autorskie fotografie Leszka Mądzika, a także makiety scenografii i jej fragmenty zajęły w sumie osiem sal. Dodatkowo wybrane plakaty i zdjęcia eksponowane są na głównym ogrodzeniu i na tyłach pałacu.
Ciemny pokój z rekwizytami
Zwiedzający mogą oglądać też w jednej z zaciemnionych sal rekwizyty ze spektakli "Wilgoć", "Tchnienie" oraz "Wędrowne". To ona właśnie najbardziej oddaje typowy da twórczości Leszka Mądzika motyw śmierci i przemijania. Pozwala także zobaczyć sposób, w jaki konstruowane są spektakle Sceny Plastycznej, rozgrywane za pomocą mroku i światła - znaku "firmowego" teatralnej twórczości Mądzika. Uzupełnieniem wystawy są wyświetlane w jednej z sal filmy o twórcy i Scenie Plastycznej KUL.
Wystawa będzie prezentowana do końca grudnia. Centrum Kultury Śląskiej zaprasza do jej odwiedzania od wtorku do piątku w godz. od 10 do 17, a w weekendy w godz. od 11 do 17.