Lublin we Wrocławiu: bardzo dobry początek na ul. Szajnochy
Popisy akrobatów, prosto, ale ciekawie opowiedziana historia miasta, muzyka i poczęstunek - tak w środę, 25 maja, Lublin przywitał Wrocław. Artyści z miasta, które jeszcze niedawno rywalizowało z nami o Europejską Stolicę Kultury, zainstalowali się na ul. Szajnochy. Przyjechali w ramach projektu Koalicja Miast, nowej inicjatywy wrocławskiego biura ESK. Zostaną do niedzieli.
W kwietniu Przejście Garncarskie w Rynku zostało zamienione w Uliczkę Lwowską, teraz ul. Szajnochy została przemianowana na Ulicę Lubelską. W środę pojawili się tam artyści z Lublina, przywitali wrocławian taneczną muzyką Lublin Street Band oraz piwem, cydrem i słynnymi cebularzami, był też luźny wykład profesora Andrzeja Kokowskiego. Oczywiście dotyczył Lublina, ale było kilka odniesień do Wrocławia. Głównym punktem wieczoru był spektakl "Sen o mieście" o historii Lublina. Okazuje się, że dzieje miasta, którego początki sięgają IV wieku, można opowiedzieć nawet w pół godziny. I to ciekawie, bez nadęcia.
Zaproszenie przyjęte
Wystarczy do tego cztery szarfistki, kilku slacklinerów i żonglerów, odpowiednio dobrana muzyka i oświetlenie. No i jeszcze trzeba tę historię opowiedzieć prostymi, krótkimi komunikatami i równie prostymi i krótkimi scenkami. Minimalizm w niczym nie przeszkodził historiom z dawnych wieków, jak i współczesnym, jak rywalizacja miast o ESK. "Sen o mieście" Janusza Opryńskiego rozgrywa się wysoko nad głowami, ale jego przekaz jest naprawdę "w zasięgu" każdego.
Wielu osobom bardzo spodobała się ta forma prezentacji miasta: - Na luzie, bez zadęcia i nadmiernej symboliki. Krótko i treściwie - mówiła pani Dorota, która większość spektaklu nagrywała telefonem komórkowym. - Pokażę mężowi, był dziś w pracy, więc niech zobaczy, co stracił - dodała. - Historia nigdy nie była moim konikiem, ale to mnie zaciekawiło - mówi Albert, licealista z Wrocławia. - Byłem w Lublinie, ale chyba teraz wypada jechać znowu i dokładniej przyjrzeć się miastu. To, co tu pokazali, było naprawdę fajne. Myślę, że trafiło też do młodzieży takiej, jak ja.
Po tym podniebnym zaproszeniu naprawdę chce się jechać do Lublina i sprawdzić, co więcej to miasto kryje. A spektakl "Sen o mieście" oglądać będzie można w czwartek, piątek i sobotę o godz. 21.30.
Lublin we Wrocławiu: bardzo dobry początek na ul. Szajnochy
Ulica pełna sztuki
Przed nami jeszcze cztery dni z artystami z Lublina. Zobaczymy m.in. sztukę "Zły" Łukasz Witta-Michałowskiego, wystąpią Lubelski Teatr Tańca, Poławiacze Pereł Improv Teatr i Teatroterapia Lubelska. Posłuchamy nagrodzonej na Festiwalu Kryminału we Wrocławiu powieści Marcina Wrońskiego "Pogrom w przyszły wtorek".
Na Szajnochy pojawią się projekty z konkursu Genius Loci: - Pokazują specyfikę Lublina, jego najważniejsze i najbardziej charakterystyczne narracje kulturowe - mówią organizatorzy. Będą to m.in. instalacja dźwiękowa Kingi i Łukasza Szulców i dokument Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk "Magiczne Miasto" o nieistniejącym już Lublinie.
Prócz Lublin Street Band zagrają folkowe Orkiestra św. Mikołaja i Caci Vorba, mieszający etno i elektronikę Dziadowski Projekt, Kameralny Chór Sacrum, jazzowa Sekta Denta, poetycka Lubelska Federacja Bardów i DJ-e. Będą się spotkania z artystami, wykłady, warsztaty tradycyjnych pieśni z okolic Lublina i chodzenia po linie oraz prezentacje fotograficzne.
Wstęp na ul. Szajnochy jest wolny. Na pokazy w Kamienicy Rynek 25 można odbierać bezpłatne wejściówki w punkcie, który działa pod adresem Rynek 25 w godz. 10-21. Ul. Szajnochy jest wyłączona z ruchu do niedzieli, 29 maja, włącznie.
Nie tylko Lublin
Projekt Koalicja Miast zakłada współpracę miast, które ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Są to - prócz Wrocławia i Lublina - Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań i Szczecin. Kolejne prezentacje przed nami.
Szczecin przyjedzie ze zmodyfikowanym portowym kontenerem pełniącym funkcję kina, sceny i galerii, który stanie w dniach 17-19 czerwca u stóp Wzgórza Polskiego. Od 1 do 3 lipca w tramwaju 0P zainstalują się artyści z Poznania, jeździć będą od Nadodrza do Dworca Głównego, a od 14 do 17 lipca w Browarze Mieszczańskim prezentować się będą twórcy z Łodzi. Między 30 lipca a 5 sierpnia w kamienicy Rynek 25 nową artystyczną przestrzeń stworzy gdański kolektyw All Inclusive, z kolei z Katowic przyjadą twórcy specjalizujący się w muzyce współczesnej i nowych mediach. Będą we Wrocławiu od 15 do 21 sierpnia.
Piątek, 27 maja - ul. Szajnochy
* 12-15 - Lublin Street Band
* 12-17 - Open Slackline, warsztat tradycyjnych pieśni lubelskich i sztukmistrzowskie
* 14-15 - Poławiacze Pereł Improv Teatr: "Legendy Dawnego Miasta"; mała scena
* 18 - Lubelski Teatr Tańca: "Historie których nigdy nie opowiedzieliśmy" (fragmenty) -; mała scena
* 18.30 - Dziadowski Projekt; duża scena
* 19 - Ot Kot - promocja monograficznego albumu o twórczości Andrzeja Kota; Księgarnia Hiszpańska
* 19.30 - Poławiacze Pereł Teatr Improv; mała scena
* 20 - Sekta Denta z Sekcją Dentą; duża scena
* 21.30 - "Sen o mieście"
* 22 - DJ Ya-Neck,/ Małpie Sztuczki
Sobota, 28 maja - ul. Szajnochy
* 12-17 - Open Slackline , warsztaty sztukmistrzowskie, Lublin Street Band
* 12 - Spowiedź w drewnie - Teatroterapia Lubelska / spektakl / duża scena / ul. Szajnochy
* 15 - Spektakl "Zły"; duża scena
* 16-17.15 - Poławiacze Pereł Teatr Improv, Lublin Street Band; mała scena
* 18 - Lubelska Federacja Bardów; duża scena
* 19-19.30 - Poławiacze Pereł Teatr Improv, Lublin Street Band; mała scena
* 20 - Orkiestra św. Mikołaja; duża scena
* 21.30 - "Sen o mieście"
* 22 - Czarne Lwy z Przedmieścia; duża scena
Niedziela, 29 maja - ul. Szajnochy
* 12 -16 - Open Slackline, warsztaty sztukmistrzowskie, Lublin Street Band, Poławiacze Pereł Improv Teatr, sztukmistrze
* 13-16 - Performance Art Meeting; Galeria Labirynt
* 16-17 - Kameralny Chór Sacrum: flash mob
* 17 - Prezentacja Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN"; Konspira
* 19 - Witold Dąbrowski: Trzy opowiadania i muzyka; Konspira
* 20.30 - Kameralny Chór Sacrum; duża scena
Kamienica Rynek 25
* Do niedzieli: Lublin - Miasto Inspiracji - Punkt Informacyjny (parter), wystawa zdjęć "Eastreet" (parter), wystawa najlepszych plakatów kulturalnych Lublina (I piętro), Leszek Mądzik "Negatyw" (I piętro)
* Czwartek, godz. 19 - "Pogrom w przyszły wtorek", czytanie performatywne
* Piątek: Fotografia lubelska: Marcin Sudziński, Tomasz Kulbowski, Lucjan Demidowski, Joanna Zętar (spotkanie, godz. 18), W nowym kinie: Kinoteatr Projekt (I piętro, godz. 21)
* Sobota: wieczór z lubelskim dokumentem (I piętro, od. godz. 17): "Magiczne miasto", "Granatowy zeszyt", "Zawód fotograf"
* Niedziela: wieczór z lubelskim dokumentem (I piętro, od. godz. 17): "...wpisany w Gwiazdę Dawida - krzyż", "Marsz żywych", "Wybaczyć wszelkie zło", "...bo jestem stąd"; neTTheatre" "Kryjówka", reż. P. Passini (piwnica, godz. 17. 21)
Niedziela, 29 maja
* 10-13 - Oprawa Boskiej Liturgii - Kameralny Chór Sacrum; Cerkiew Katedralna p. w. Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, ul. Św. Mikołaja 40