Pleciuga rozpoczyna sezon. Kilka premier, ale nic nowego dla dorosłych
Pierwsza premiera we wrześniu - kolorowy "Tygrysek i kapitan Morgan". Będzie też adaptacja "Balbaryka" Artura Daniela Liskowackiego. W sobotę rozpoczyna sezon szczeciński Teatr Lalek.
Na inauguracyjną imprezę zaprasza w plener na pl. Teatralny. Tu przy fontannie, w namiocie od południa do godz. 16, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych o tematyce morskiej (związane ze zbliżającą się premierą "Tygryska i kapitana Morgana").
W ramach Narodowego Czytania "Lalki" o godz. 13.30 dyrektor Teatru Lalek "Pleciuga" Zbigniew Niecikowski przeczyta fragment powieści Prusa, który dotyczyć będzie córki pani Stawskiej.
O godz. 14 na scenie obok fontanny aktorzy Pleciugi śpiewać będą piosenki ze spektakli szczecińskiego Teatru Lalek (do godz. 15.30).
Pierwszy tytuł, który zagra w weekend to "Zuzu i Lulu", premiera z 2011 r. dla kilkulatków, o lalkach, które poznają świat.
Co nowego?
Pierwsza premiera tego sezonu 26 września, "Tygrysek i kapitan Morgan" wg tekstu i reżyserii Grzegorza Kwiecińskiego. Mały, odważny i marzący o wspaniałych przygodach Tygrysek wyrusza w świat wraz z piracką załogą kapitana Morgana. A przygody sprawią, że pozna, co to przyjaźń, odpowiedzialność, uczciwość. Grać będą kolorowe lalki (teatr proponuje tytuł dla dzieci od lat 4), które zaprojektował Przemysław Karwowski, związany z teatrem lalek w Łomży.
W połowie października na afisz wejdzie nowy tytuł dla najnajów. "Rosnę" przygotują w ramach sceny propozycji aktorskich lalkarze Pleciugi Mariola Fajak-Słomińska i Janusz Słomiński (wcześniej przygotowali dla około rocznych maluszków "Afrykańską przygodę"). Ma to być opowieść o oczekiwaniu na narodziny dziecka i pierwszych chwilach niemowlęcia.
Dyrektor Niecikowski co roku reżyseruje premierę mikołajkowo-świąteczną, w tym zamierza wyreżyserować tekst Marty Guśniowskiej "Kraina Śpiochów". W tej krainie wszyscy smacznie śpią, tylko królewna Śpioszka ma koszmary. Król szuka lekarstwa na sen.
"Balbaryk" Artura Daniela Liskowackiego
- Tytułem, który będzie prapremierą i planujemy go na koniec lutego, będzie "Balbaryk" autorstwa Artura Daniela Liskowackiego - zapowiada Niecikowski, który ten spektakl też wyreżyseruje. - Z trzech części wybraliśmy do adaptacji scenicznej "Balbaryk i złota piosenka", bo są w niej elementy baśniowe, bliskie teatrowi lalek.
Tytułowy Balbaryk musi znaleźć Złotą Piosenkę, która może przegonić Wielką Ciszę, która ogarnęła jego ukochaną krainę Tutaj.
Scenografia Joanna Braun, a muzyka Jacek Wierzchowski. Premiera w ostatni weekend lutego. Dla dzieci od 6. roku życia.
Rozpoczynający się sezon zakończy premiera, którą będzie realizowała Ewa Piotrowska, reżyserka, dyrektor Teatru Baj w Warszawie. Trwa ustalanie tytułu z dramaturgii współczesnej.
A dla dorosłych?
- W tym sezonie nie przygotowujemy premiery dla widzów dorosłych - mówi Niecikowski. - Ogromnym powodzeniem cieszy się "Wybierz Osiecką".
W ramach akcji "Teatr Polska" Pleciuga pokaże w październiku "Przygody Koziołka Matołka" w kilkunastu miejscowościach, gdzie nie ma teatru, m.in. zagrają w Drawsku, Koninie, Krotoszynie, Jarocinie, Nowej Soli.