Splendory Gedanensis wręczone
Już po raz 41. rozdano nagrody miasta Gdańsk w dziedzinie kultury. Uhonorowani nagrodą Splendor Gedanensis zostali Barbara Szczepuła-Ponikowska, Adam Nalepa oraz Michał Szlaga.
Splendor Gedanensis to najstarsze i najistotniejsze wyróżnienie gdańskie w dziedzinie kultury. Po raz pierwszy przyznano je w 1973 roku. Nagroda przyznawana jest "osobom za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury za rok poprzedzający rok przyznania Nagrody". Od tego czasu wyróżnienie to przyznawane jest raz do roku, zaś od 2004 r. nosi nazwę "Splendor Gedanensis".
W tym roku, trzema równorzędnymi nagrodami (w wysokości 10 tys. zł) obdzielono przedstawicieli literatury, fotografii i teatru. Niemal połowa z 16 nominowanych nie dotarła na galę nagrody do Teatru Wybrzeże. Wśród nieobecnych było dwoje laureatów.
Fotografa Michała Szlagę nagrodzono za album "Stocznia Gdańska".
- To jest między innymi również moja nagroda, bowiem od dwunastu lat znoszę jego obsesyjną miłość do Stoczni, do Gdańska i wspieram go w niej, przynosząc mu kanapki czy obiady na teren stoczni - pół żartem, pół serio skomentowała nagrodę życiowa partnerka Michała Szlagi, Monika Szuba, która w jego imieniu odebrała nagrodę.
Reżysera teatralnego Adama Nalepę nagrodzono Splendorem za reżyserię spektaklu "Czarownice z Salem".
- W imieniu Adama Nalepy dziękuję za tę nagrodę, jest ona bardzo ważna dla całego zespołu Teatru Wybrzeże."Czarownice z Salem" to najważniejsza nasza premiera ostatnich lat - powiedział Marcin Trzeciakowski z Teatru Wybrzeże, odbierający nagrodę za nieobecnego Adama Nalepę, który w Kaliszu przygotowuje obecnie spektakl "Kupiec wenecki".
Barbara Szczepuła-Ponikowska otrzymała nagrodę za książkę "Alina Pienkowska. Miłość w czasach polityki" - biografię jednej z najbardziej znanych działaczek Solidarności, żony Bogdana Borusewicza.
- Niezręcznie mi odbierać tę nagrodę, bo niczego nie poświęcałam. Po prostu bardzo lubię to co robię i czyniłam to z wielką przyjemnością - przyznała Barbara Szczepuła-Ponikowska.
Wraz z wyróżnieniami dla twórców przyznawany jest również tytuł Mecenasa Kultury Gdańska (to "najmłodszy" Splendor - przyznawany jest od 1999 roku). O to honorowe wyróżnienie przyznawane darczyńcom gdańskiej kultury w tym roku rywalizowały Grupa Lotos S.A. oraz Politechnika Gdańska. Tytuł i pamiątkowa statuetka przypadły Grupie Lotos.
Przeczytaj uzasadnienia nominacji laureatów nagrody Splendor Gedanensis.
Adam Nalepa
Reżyser, tłumacz, krytyk teatralny. W roku 2013 po raz czwarty podjął współpracę z Teatrem Wybrzeże, wystawiając na jego deskach "Czarownice z Salem" Arthura Millera. Inscenizacją tą Adam Nalepa potwierdza nie tylko swój reżyserski talent, ale także konsekwencję w budowaniu własnego indywidualnego języka teatralnego.
Michał Szlaga
Fotograf. Od 2000 roku realizuje projekt dotyczący zmian na terenie Stoczni Gdańskiej. W 2013 roku jego zdjęcia dokumentujące destrukcję terenów postindustrialnych zostały wydane w albumie "Stocznia", który stanowi podsumowanie trzynastu lat pracy artysty. Na 270 stronach znajdziemy zdjęcia wybrane spośród tysięcy zrobionych przez Szlagę w tym czasie. Album został uznany za jedną z najważniejszych tego typu publikacji w tej części Europy.
Barbara Szczepuła-Ponikowska
Reportażystka i felietonistka. Jest autorką sześciu książek reportażowych związanych z Gdańskiem. W 2013 roku nakładem wydawnictwa WAB ukazała się jej książka "Alina Pienkowska. Miłość w czasach polityki". Jest to biografia znanej działaczki Solidarności, sygnotariuszki Porozumień Sierpniowych i prywatnie żony Bogdana Borusewicza. Szczepuła subtelnym piórem kreśli portret kobiety wyjątkowej, uczciwej i odważnej; opowiada historię życia wplecionego w nurt wielkiej historii.
Grupa LOTOS S.A.
Za wspieranie jako partner strategiczny projektów Opery Bałtyckiej w Gdańsku.