Walka z wiatrakami, czyli dekalog etyczny w Gardzienicach
Premiera "Oratorium Pytyjskiego" w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego uświetni w piątek uroczystości związane z otwarciem Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych oraz 35+1-leciem Teatru "Gardzienice". Przedstawienie będzie można zobaczyć też następnego dnia.
Oratorium miało swoją prapremierę w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Towarzyszyło jej odsłonięcie kopii Omfalosa z Delf wedle koncepcji Staniewskiego. W starożytności ten niezwykły kamień, traktowany przez Greków jako pępek świata, był elementem, poprzez który Pytia komunikowała się z Apollinem, pośrednicząc między światem boskim i ludzkim. - Przekonałem dyrekcję, że Łazienki są polską małą Grecją. Przecież król Stanisław i jego architekci byli jej adoratorami. Na tej kopii wypisaliśmy sentencje siedmiu mędrców z Delf, czyli dekalog etyczno-religijno-ludzki, który był ryty na kamieniach na ścianach świątyń - opowiada Staniewski. Autorami sentencji byli Tales z Miletu, Pittakos z Mytileny, Brias z Prieny, Solon z Aten, Kleobulos z Lindos, Myson z Chen i Chilon Lacedemończyk.
Na "Oratorium Petyjskie" składają się teksty siedmiu mędrców w tłumaczeniu Cezarego Wodzińskiego i Krzysztofa Bielawskiego.
W notce do spektaklu reżyser pisze: "Mało jest w historii wersów, ujętych w jeden kodeks, tak lapidarnych w formie, głębokich i wzniosłych w treści, tak poetycko uskrzydlonych i tak muzycznych, jak 'Przykazania mędrców z Delf'". Staniewski dodaje też: - Bardzo trudny materiał, teatralnie w ogóle nie do ugryzienia, ale od czego jest natura donkichoteryjna prawdziwego artysty? Od tego, żeby walczyć z wiatrakami. Więc walczę.
Autorem muzyki jest znany ze współpracy m.in. z Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Krzesimirem Dębskim czy Zbigniewem Preisnerem Mikołaj Blajda. W gardzienickiej premierze udział weźmie krakowska orkiestra "Orient Express Orchestra.
Spektakle w piątek i sobotę o godz. 21.
Uroczystości w dniach 26-29 września w Ośrodku Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.