"Dwa Teatry" Jerzego Stuhra i Anny Polony
Anna Polony i Ignacy Gogolewski otrzymają Wielką Nagrodę startującego dzisiaj XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Będzie na nim też kilka innych krakowskich akcentów.
W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle minionego roku udział weźmie 17 produkcji radiowych oraz 15 telewizyjnych.
- Jak Feniks z popiołów powstałem, bo w zeszłym roku odbierałem wraz z Anią Seniuk Wielką Nagrodę Festiwalu, a w tym roku powracam na ten Festiwal trzema realizacjami - dwiema reżyserskimi i aktorską w przedpremierowym pokazie "Bezdechu" - powiedział nam Jerzy Stuhr [na zdjęciu]. - To wielka dla mnie frajda, tym bardziej że spotkam się w Sopocie z nagrodzoną Anią Polony, legendą teatru i telewizji, u boku której debiutowałem właśnie w spektaklu Teatru Telewizji "Panna bez posagu".
W tym roku obsada konkursu jest znakomita. "Saksofon" Izabelli Cywińskiej na podstawie "Traktatu o łuskaniu fasoli" Wiesława Myśliwskiego z udziałem Janusza Gajosa oraz Jerzego Radziwiłowicza, "Trzy razy Fredro" - trzy jednoaktówki Aleksandra Fredry w reż. Jerzego Stuhra, Mikołaja Grabowskiego i Jana Englerta oraz "Daily Soup" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej z niezapomnianą rolą Danuty Szaflarskiej - to produkcje, które powalczą o tytuł najlepszego spektaklu telewizyjnego.
Pośród 15 spektakli konkursowych zobaczymy również takie przedstawienia, jak "Idąc rakiem" Guntera Grassa w reż. Krzysztofa Babickiego czy "Trzy siostry" Antoniego Czechowa w reż. Agnieszki Glińskiej.
W konkursie na najlepszy teatr radiowy udział weźmie 17 słuchowisk wyprodukowanych przez Polskie Radio i publiczne rozgłośnie regionalne. O zwycięstwo powalczą m.in.: "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reż. Jerzego Stuhra (Polskie Radio Kraków), "Łóżka" Wojciecha Fułka w reż. Janusza Kukuły (Program 3 Polskiego Radia) czy "Mecz" Janusza Głowackiego w reż. Janusza Zaorskiego (Pierwszy Program Polskiego Radia).
Produkcje radiowe ocenią: Magdalena Zawadzka, Paweł Huelle, Jerzy Limon, Leszek Możdżer i Józef Opalski, a telewizyjne: Barbara Borys-Damięcka, Kinga Preis, Jacek Cieślak, Michał Komar i Paweł Łysak.
Transmisja z festiwalu 3 czerwca o godz. 20 w Radiowej Jedynce oraz TVP Kultura.