Na uniwersytecie upamiętnimy wielkiego mistrza
Na Uniwersytecie Opolskim powstanie centrum Jerzego Grotowskiego. Taki cel postawił sobie rektor uczelni. Cel: przywrócenie rangi Opola w twórczości tego wybitnego artysty.
- Taka postać jak Jerzy Grotowski musi być w Opolu odpowiednio upamiętniona - deklarował wielokrotnie prof. Stanisław Nicieja.
Centrum powinno powstać w ciągu kilku miesięcy, a swoje miejsce znajdzie bądź w Collegium Maius, bądź w arkadach z nim sąsiadujących.
- Trudno na razie mówić o konkretnych terminach, jednak chcielibyśmy sfinalizować wszystko jak najszybciej - mówi Marcin Miga, rzecznik uczelni.
W centrum znalazłyby się wszelkie dostępne dziś materiały dotyczące Jerzego Grotowskiego, jego twórczości, a przede wszystkim jej opolskiego okresu. Dziś pamięć o Grotowskim jest bardziej widoczna we Wrocławiu, gdzie znajduje się instytut jego imienia, niż w Opolu, gdzie stworzył sporo swoich najważniejszych przedstawień.
- To będą dokumenty, filmy, zdjęcia, pamiątki, słowem wszystko, co zechcą ofiarować uczelni osoby prywatne, kolekcjonerzy, placówki kulturalne, wszystko, co jest dostępne - wylicza Miga. - Najprawdopodobniej trafią tam też zbiory dr Agnieszki Wójtowicz z Instytutu Filologii Polskiej, która od dawna interesuje się osobą i twórczością Grotowskiego.
- Mamy nadzieję, że będzie to także miejsce, gdzie rozgrywać się będą wydarzenia artystyczne, kulturalne, teatralne - mówi dr Wójtowicz.
Przyczynkiem do powołania centrum Grotowskiego będzie zaplanowane na 22 października sympozjum pod hasłem "Przełamując kulturowe stereotypy w teatrze", które współorganizuje dr Wójtowicz.
Pokieruje nim amerykański teatrolog prof. Seth Baumrin z Uniwersytetu w Nowym Jorku. Wygłosi również wykład pt. "Etyka w teatrze a niemoralne powinności Performera. Teoria wartości dla aktora".
Prof. Baumrin poprowadzi także dwudniowe warsztaty teatralne oparte na doświadczeniu i praktyce scenicznej Eugenia Barby, który swego czasu był bliskim współpracownikiem Grotowskiego.
Sympozjum odbędzie się w Villa Academica, a pokaz publiczny warsztatu zaplanowano dzień później (godzina 14.30, także w Villa Academica).
Sympozjum jest częścią międzynarodowego projektu naukowego " Grotowski Politicus ", realizowanego przez Instytut Filologii Polskiej i University of New York.
- Celem projektu poświęconego działalności Jerzego Grotowskiego jest między innymi przywrócenie pamięci o roli i randze Opola w twórczości tego artysty - mówi Marcin Miga. - Wpisuje się on więc doskonale w projekt utworzenia centrum Grotowskiego.
Podczas seminarium podpisana zostanie także umowa o współpracy pomiędzy Instytutem Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego a katedrą prof. Baumrina w Uniwersytecie w Nowym Jorku.
To będzie pierwsza umowa UO o współpracy z uczelnią zza oceanu.