Różewicz bez końca
W poświęconym Tadeuszowi Różewiczowi cyklu TVP Kultura i TVP 1 mieszczą się widowiska rozpędzone i nabożnie poprawne. Produkcje o poecie i eksperymenty "poezji wbrew". Dziś powtórka "Mojej córeczki" w teatrze Tv.
To jak w końcu mówić Różewiczem? Autor "Kartoteki rozrzuconej" obchodzący w tym roku 90. urodziny niezmiennie dezorientuje reżyserów i wydawców. Niektórzy traktują jego teksty jako tradycyjną poezję, którą należy rozsadzić od środka. Inni w tych samych utworach widzą nieskładny katalog, który domaga się myśli przewodniej, czasem wręcz dokończenia.
W poświęconym Tadeuszowi Różewiczowi cyklu TVP Kultura i TVP 1 mieszczą się widowiska rozpędzone i nabożnie poprawne. Produkcje o poecie i eksperymenty "poezji wbrew". W niedzielnym paśmie rozmów, reportaży i widowisk znalazł się m.in. dokument "Poeta emeritus" z udziałem przyjaciół artysty. Eseista Ryszard Przybylski, autor przejmujących i trzeźwych prac na temat przemijania, rozmawia tu z Mieczysławem Porębskim - historykiem, który poświęcił życie badaniom, co nadaje trwałość sztuce.
O rozdarciu między uniwersalnymi ambicjami artysty a banalną codziennością opowiada też film "Drzwi w murze", do którego scenariusz napisali Tadeusz i Stanisław Różewiczowie, a muzykę - Wojciech Kilar. Dramaturg Wiktor (Zbigniew Zapasiewicz) przyjeżdża na Wybrzeże, gdzie trwają próby jego nowej sztuki. Szarpie się z brakiem pomysłu na inscenizację. Problemy te zejdą na dalszy plan, gdy zetknie się z cierpieniem przypadkowo poznanych kobiet.
W jubileuszowym cyklu pojawi się też mistrzowska inscenizacja "Mojej córeczki", historii o rozpadzie świata z perspektywy rodziny. Mireczka maturze wyjeżdża na studia do Warszawy. Ojciec traci z nią kontakt. Gdy odszuka ją wśród sutenerów i alkoholików, nie będzie mógł zrozumieć, przed czym właściwie uciekło jego jedyne dziecko. I dlaczego wybrało rozkład.
Największym wydarzeniem będzie jednak "Duszyczka" Jerzego Grzegorzewskiego z rewelacyjną rolą Jana Englerta. To telewizyjna wersją przedstawienia Teatru Narodowego. Zrezygnowany bohater czeka na śmierć. Ostatecznie przekonuje się, że kontemplacja brzydoty i przemijania też może stać się siłą utrzymującą przy życiu.
Moja córeczka
Teatr Telewizji, Polska 2000
reż. Andrzej Barański, wyk. Agata Buzek, Jerzy Trela
Poniedziałek 20:25 TVP1