Teatr Woyciechowskiego
Działał na letniej scenie teatru przy Marszałkowskiej 114. Była to letnia impreza teatralna. W skład zespołu wchodzili m.in.: Eugeniusz Bodo, Maria Merlińska, Karol Hanusz, Ludwik Lawiński, Marian Rentgen, Zula Pogorzelska, balet Koszutski-girls.
Pomysł Zygmunta Woyciechowskiego polegał na tym, by wykorzystać pierwszorzędne siły teatralne stolicy w okresie kanikuły. Z drugiej strony zaś, zaproponował dumpingowo niskie ceny biletów: od 1 do 7 złotych. W ten sposób na tej efemerycznej scenie, warszawiacy mogli oglądać swych ulubieńców.
Zasługą Woyciechowskiego i jego teatru jest, że to właśnie tutaj zadebiutowały siostry Halama. Woyciechowski znalazł je w variete pokazywanym na letniej scenie przy Bagatela 3, w programie „Uwaga przyjeżdżamy”. W lipcu 1928 roku siostry zatańczyły w przy Marszałkowskiej, a na jesieni zdobiły już rewie Karuzeli i Nowego Perskiego Oka. Teatr w sierpniu wyjechał w objazd m.in. do Krakowa, a na jesieni artyści wrócili na swe macierzyste sceny.
Ewa Hevelke (2017)
Bibliografia:
- Edward Krasiński, Warszawskie sceny 1918–1939, P.I.W., Warszawa 1976
- Ludwik Sempoliński, Wielcy artyści małych scen, Czytelnik, Warszawa 1977
Sezon: 1927 / 1928
Kierownictwo
dyrektor:
Zygmunt Woyciechowski
Zespół artystyczny
scenografowie: Wanda Jewniewiczowa
aktorzy: Eugeniusz Bodo, Jadwiga Bukojemska, Karol Hanusz, Mila Kamińska, Bolesław Kamiński, Genowefa Kopka-Korska, Ludwik Lawiński , Janina Macherska, Włodzimierz Macherski, Zula Pogorzelska, Marian Rentgen, Marek Windheim, Leokadia Wojciechowska
balet:
zespół:
Alicja Halama,
Loda Halama,
Punia Halama,
Zizi Halama