18_08_na_www
Źródło: Polskie Radio, Program 4

Dzięki Europejskiemu Szlakowi Teatrów Historycznych mamy możliwość odwiedzić ważne teatry na jedenastu zróżnicowanych trasach od Morza Czarnego, aż po kraje nordyckie.

 

- Poczynając od Portugalii, przez Hiszpanię, Francję i kolejne kraje Europy próbujemy połączyć nasze państwa jednym wielkim szlakiem turystycznym skupiającym się na teatrach - mówi Monika Żytkowiak, koordynator Trasy Bałtyckiej Europejskiego Szlaku Teatrów Historycznych prowadzonego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. - Chcemy, aby osoby, które zdecydują się podróżować takim szlakiem, poznały poszczególne kraje i miasta poprzez ich teatry.

 

Ekspertka twierdzi, iż dzięki gmachom kultury możemy poznać historię państw, w których się mieszczą, bowiem są one świadkami istotnych wydarzeń dla danego kraju. Między innymi w Teatrze Narodowym w Rydze 18 listopada 1918 roku uchwalono deklarację niepodległości państwa łotewskiego. Z kolei na Litwie w Rosyjskim Teatrze Dramatycznym, który został wybudowany jako polski, w 1917 roku odbyła się konferencja powołania niepodległego państwa litewskiego.

 

- Dzięki funduszom unijnym jesteśmy w stanie zorganizować te szlaki i spotykać się w gronie ekspertów i touroperatorów. Pozwalają nam one funkcjonować w naszym projekcie. Myślę, że bez nich byłoby dużo trudniej - dodaje Monika Żytkowiak.

 

Aby dowiedzieć się, który polski teatr nawiedza duch zakonnicy oraz, która widownia opery jest cała w złocie, zapraszamy do wysłuchania całego materiału z audycji "Europejski Lunch".

Czytaj